Таг: вештачка интелигенција

1 2 10 / 13 НАПИСИ
ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ИЗУМИРАЊЕТО НА ЧОВЕШТВОТО, ПРЕДУПРЕДИЈА ЕКСПЕРТИТЕ

ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ ДО ИЗУМИРАЊЕТО НА ЧОВЕШТВОТО, ПРЕДУПРЕДИЈА ЕКСПЕРТИТЕ

Вештачката интелигенцијата би можела да доведе до изумирањето на човештвото, предупредија експертите, меѓу кои е и шефот на компанијата „ОпенАИ“, која ...
ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ЗАМЕНИ ЛУЃЕТО, МОЖЕ САМО ДА БИДЕ БЛЕДА КОПИЈА, ВЕЛИ ВОДЕЧКИ ГЕРМАНСКИ НАУЧНИК

ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ГИ ЗАМЕНИ ЛУЃЕТО, МОЖЕ САМО ДА БИДЕ БЛЕДА КОПИЈА, ВЕЛИ ВОДЕЧКИ ГЕРМАНСКИ НАУЧНИК

Вештачката интелигенција не претставува голема опасност, иако носи извесни ризици, вели германскиот футуролог Хорст Опашовски. „Вештачката интелиге ...
„КУМОТ НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“ ДАДЕ ОТКАЗ ВО „ГУГЛ“ И ВЕЛИ ДЕКА ЖАЛИ ЗА СВОЈАТА РАБОТА

„КУМОТ НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА“ ДАДЕ ОТКАЗ ВО „ГУГЛ“ И ВЕЛИ ДЕКА ЖАЛИ ЗА СВОЈАТА РАБОТА

Џефри Хинтон, кого го сметаат за кум на вештачката интелигенција, даде отказ во „Гугл“ и предупреди на растечките опасности од развојот на ова поле. С ...
ГЕРМАНСКО СПИСАНИЕ ИЗМИСЛИ ИНТЕРВЈУ СО ШУМАХЕР СО ПОМОШ НА ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА, СЕМЕЈСТВОТО НАЈАВИ ТУЖБА

ГЕРМАНСКО СПИСАНИЕ ИЗМИСЛИ ИНТЕРВЈУ СО ШУМАХЕР СО ПОМОШ НА ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА, СЕМЕЈСТВОТО НАЈАВИ ТУЖБА

Семејството на Михаел Шумахер кажа дека ќе го тужи германското списание „Актуел“, кое објави „интервју“ со седумкратниот светски првак во Формула 1 со ...
ГЕРМАНСКИ ФОТОГРАФ ОДБИ ПРЕСТИЖНА НАГРАДА ОТКАКО ПРИЗНА ДЕКА КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

ГЕРМАНСКИ ФОТОГРАФ ОДБИ ПРЕСТИЖНА НАГРАДА ОТКАКО ПРИЗНА ДЕКА КОРИСТЕЛ ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

Германски фотограф одби да прими престижна награда откако призна дека неговата победничка фотографија била направена со помош на вештачка интелигенциј ...
МАСК ЌЕ РАЗВИВА РИВАЛСКА ПЛАТФОРМА НА ЧЕТГПТ ЗА ДА ГО СПАСИ ЧОВЕШТВОТО

МАСК ЌЕ РАЗВИВА РИВАЛСКА ПЛАТФОРМА НА ЧЕТГПТ ЗА ДА ГО СПАСИ ЧОВЕШТВОТО

Илон Маск објави дека ќе лансира своја сопствена платформа заснована врз вештачката интелигенција што ја нарече TruthGPT, за да ги предизвика сличните ...
СКОПСКАТА ФИРМА „ТРАНСФОРМИРАЈ“ ЛАНСИРАШЕ ПЛАТФОРМА КОЈА ГИ ПРЕТВОРА ЗБОРОВИТЕ ВО АКЦИЈА СО ПОМОШ НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

СКОПСКАТА ФИРМА „ТРАНСФОРМИРАЈ“ ЛАНСИРАШЕ ПЛАТФОРМА КОЈА ГИ ПРЕТВОРА ЗБОРОВИТЕ ВО АКЦИЈА СО ПОМОШ НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

„Трансформифај“ (Transformify Inc.), aмериканската стартап компанија со седиште во Скопје, лансираше иновативна платформа за автоматизација и интеграц ...
ИТАЛИЈА ГО ЗАБРАНИ ЧЕТГПТ, ПОПУЛАРНИОТ ЧЕТБОТ ЗАСНОВАН НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

ИТАЛИЈА ГО ЗАБРАНИ ЧЕТГПТ, ПОПУЛАРНИОТ ЧЕТБОТ ЗАСНОВАН НА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

Италија стана првата западна држава која го блокираше напредниот четбот ЧетГПТ (ChatGPT) заснован на вештачката интелигенција. Италијанската агенција ...
РОМАНСКИОТ ПРЕМИЕР ДОБИ СОВЕТНИК СО ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА КОЈ ВО РЕАЛНО ВРЕМЕ ЌЕ МУ КАЖУВА ШТО МИСЛИ ЈАВНОСТА

РОМАНСКИОТ ПРЕМИЕР ДОБИ СОВЕТНИК СО ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА КОЈ ВО РЕАЛНО ВРЕМЕ ЌЕ МУ КАЖУВА ШТО МИСЛИ ЈАВНОСТА

Романскиот премиер Николае Кјука го претстави својот нов почесен советник – асистент со вештачка интелигенција наречен Јон, за кој вели дека е прв од ...
ГАЗДАТА НА ГЕРМАНСКИТЕ ВЕСНИЦИ „БИЛД“ И „ВЕЛТ“ НАЈАВИ ОТКАЗИ ЗАШТО ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЌЕ ГИ ЗАМЕНИ НОВИНАРИТЕ

ГАЗДАТА НА ГЕРМАНСКИТЕ ВЕСНИЦИ „БИЛД“ И „ВЕЛТ“ НАЈАВИ ОТКАЗИ ЗАШТО ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА ЌЕ ГИ ЗАМЕНИ НОВИНАРИТЕ

Новинарите се во опасност да бидат заменети со системи за вештачка интелигенција, изјави извршниот директор на германската медиумска група „Аксел Шпри ...
1 2 10 / 13 НАПИСИ