Таг: вето

1 4 5 6 7 8 12 60 / 114 НАПИСИ
ПАНДЕВ И ЕЛМАС

ПАНДЕВ И ЕЛМАС

Најголем предизвик во 2022 ќе биде како со љубезности домашно воспитание да ја победиме омразата. ...
БУГАРСКА ОФАНЗИВА

БУГАРСКА ОФАНЗИВА

Во случајот со бугарското вето навистина не знам какви вредности брани ЕУ со консензусот. ...
НАД 70 ОТСТО ОД БУГАРИТЕ ГО ПОДДРЖУВААТ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

НАД 70 ОТСТО ОД БУГАРИТЕ ГО ПОДДРЖУВААТ ВЕТОТО ЗА МАКЕДОНИЈА

71,1 отсто од Бугарите се против нивната влада да попушти во однос на евронтеграциите на Македонија, според анкета на „Галуп“. Огромно мнозинство од б ...
НЕМА ПРОМЕНА ЗА МАКЕДОНИЈА, САМО АЛБАНИЈА МОЖЕ ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, ВЕЛАТ ОД БУГАРСКАТА ВЛАДА

НЕМА ПРОМЕНА ЗА МАКЕДОНИЈА, САМО АЛБАНИЈА МОЖЕ ДА ГИ ПОЧНЕ ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ, ВЕЛАТ ОД БУГАРСКАТА ВЛАДА

Бугарија нема да ја промени позицијата за почнување на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, т.е. нема да го тргне ветото, потврдија од бугарскат ...
АКО БУГАРИЈА ОПСТОИ НА ВЕТОТО, ЈАС ЛИЧНО ЌЕ СЕ ЗАЛОЖАМ ДА СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ КОЕ ЌЕ Ѝ ОВОЗМОЖИ НА МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ПОЛНОПРАВНА ЧЛЕНКА НА ЕУ, КАЖА ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДУДА

АКО БУГАРИЈА ОПСТОИ НА ВЕТОТО, ЈАС ЛИЧНО ЌЕ СЕ ЗАЛОЖАМ ДА СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ КОЕ ЌЕ Ѝ ОВОЗМОЖИ НА МАКЕДОНИЈА ДА СТАНЕ ПОЛНОПРАВНА ЧЛЕНКА НА ЕУ, КАЖА ПОЛСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДУДА

Полскиот претседател Анджеј Дуда вели дека ако и новите бугарски власти продолжат да бидат неконструктивни во врска со пристапувањето на Македонија во ...
ЌЕ НЀ ПРИНУДАТ ДА ПОПУШТИМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАРАДИ ОДВРАТНАТА ПОЛИТИКА НА РАДЕВ, НАЈАВИ БОРИСОВ

ЌЕ НЀ ПРИНУДАТ ДА ПОПУШТИМЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ЗАРАДИ ОДВРАТНАТА ПОЛИТИКА НА РАДЕВ, НАЈАВИ БОРИСОВ

Лидерот на ГЕРБ Бојко Борисов, кој е фаворит да се врати на премиерското место во Бугарија по изборите в недела, најави дека ЕУ ќе ја принуди Бугарија ...
НАРОДЕ – ШТИКЛА!

НАРОДЕ – ШТИКЛА!

Што е важно ако Охрид нема педијатри, кога новиот градоначалник вети дека ќе ги врати шанковите на плажите што го загадуваа Езерото. Важно е да се гра ...
БАНАЛНА БУГАРИЈА

БАНАЛНА БУГАРИЈА

Како што тргнал Заев повеќе да води сметка за чувствата на Бугарите, отколку за нашите чувства, ќе излезе дека тие не дошле тука да нè окупираат, туку ...
И ОД УЧЕБНИЦИТЕ ЌЕ СЕ БРИШЕ „БУГАРСКИ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР“, ВЕЛИ ЗАЕВ

И ОД УЧЕБНИЦИТЕ ЌЕ СЕ БРИШЕ „БУГАРСКИ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР“, ВЕЛИ ЗАЕВ

Премиерот Зоран Заев кажа дека и во учебниците ќе се менува „бугарски фашистички окупатор“ во „фашистички окупатор“, бидејќи, како што тврди тој, тоа ...
САД ЌЕ ЈА УРИВААТ БУГАРСКАТА БЛОКАДА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ СО ПОМОШ НА ЕСТОНИЈА

САД ЌЕ ЈА УРИВААТ БУГАРСКАТА БЛОКАДА ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ СО ПОМОШ НА ЕСТОНИЈА

САД ќе започнат со нов напор за деблокада на евроинтеграцискиот процес на Македонија, а партнер во тоа ќе биде Естонија, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК од ди ...
1 4 5 6 7 8 12 60 / 114 НАПИСИ