Таг: воени злосторства

1 2 3 10 / 22 НАПИСИ
ТАЧИ, КРАСНИЌИ И УШТЕ ДВАЈЦА ВОДАЧИ НА ОВК КИДНАПИРАЛЕ, МАЧЕЛЕ И УБИВАЛЕ ЦИВИЛИ НА КОСОВО, СПОРЕД ХАШКИТЕ ОБВИНИТЕЛИ КОИ ПРИКАЖАА ЗАТВОРИ И СПИСОЦИ НА ЛУЃЕ НА КОИ ИМ СУДЕЛА ОВК

ТАЧИ, КРАСНИЌИ И УШТЕ ДВАЈЦА ВОДАЧИ НА ОВК КИДНАПИРАЛЕ, МАЧЕЛЕ И УБИВАЛЕ ЦИВИЛИ НА КОСОВО, СПОРЕД ХАШКИТЕ ОБВИНИТЕЛИ КОИ ПРИКАЖАА ЗАТВОРИ И СПИСОЦИ НА ЛУЃЕ НА КОИ ИМ СУДЕЛА ОВК

Четворица обвинители на Специјалниот суд во Хаг денеска во воведниот збор во големиот судски процес за злосторства против цивили, даваат воведни зборо ...
БАЈДЕН ГО ПОЗДРАВИ НАЛОГОТ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА НА МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД

БАЈДЕН ГО ПОЗДРАВИ НАЛОГОТ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА НА МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД

Американскиот претседател Џо Бајден го поздрави налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ). С ...
МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА

МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД ИЗДАДЕ НАЛОГ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА

Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ) издаде налог за апсење на рускиот претседател Владимир Путин, обвинувајќи го дека е одговорен за руските воени злосто ...
ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСИТЕ, ВО ХЕРСОН ПРОНАЈДЕНИ ДЕСЕТИЦИ ТЕЛА НА ЦИВИЛИ И СОБИ ЗА МАЧЕЊЕ, ИСЧЕЗНАТИ СЕ НАД 700 ЛУЃЕ

ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСИТЕ, ВО ХЕРСОН ПРОНАЈДЕНИ ДЕСЕТИЦИ ТЕЛА НА ЦИВИЛИ И СОБИ ЗА МАЧЕЊЕ, ИСЧЕЗНАТИ СЕ НАД 700 ЛУЃЕ

Украинските истражители кажаа дека пронашле 63 тела на цивили близу неодамна ослободениот град Херсон на кои имало траги на мачење. Тие исто така откр ...
ВО ХЕРСОН ОТКРИЕНИ НАД 400 СЛУЧАИ НА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

ВО ХЕРСОН ОТКРИЕНИ НАД 400 СЛУЧАИ НА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА, КАЖА ЗЕЛЕНСКИ

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека досега се откриени повеќе од 400 случаи на воени злосторства во деловите на Херсон напуштени од ...
ЗЕЛЕНСКИ ПОБАРА ЦЕЛОСНА ИЗОЛАЦИЈА НА РУСИЈА И ФОРМИРАЊЕ СУД ЗА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

ЗЕЛЕНСКИ ПОБАРА ЦЕЛОСНА ИЗОЛАЦИЈА НА РУСИЈА И ФОРМИРАЊЕ СУД ЗА РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО ОБРАЌАЊЕТО ДО СОВЕТОТ НА ЕВРОПА

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара да се формира специјален суд за воени злосторства извршени од Владимир Путин. Во видеообраќањето до ...
ВО ОСЛОБОДЕНИОТ ИЗЈУМ ПРОНАЈДЕНА МАСОВНА ГРОБНИЦА, МОЖЕБИ СОДРЖИ НАД 400 ТЕЛА

ВО ОСЛОБОДЕНИОТ ИЗЈУМ ПРОНАЈДЕНА МАСОВНА ГРОБНИЦА, МОЖЕБИ СОДРЖИ НАД 400 ТЕЛА

Украинските власти кажаа дека пронашле докази за масовна гробница во североисточниот град Изјум, кој неодамна беше ослободен од руските сили. Шефот на ...
РУСКИ ВОЈНИК ДОБИ ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР НА ПРВОТО СУДЕЊЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА

РУСКИ ВОЈНИК ДОБИ ДОЖИВОТЕН ЗАТВОР НА ПРВОТО СУДЕЊЕ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА

Украинскиот суд осуди руски војник на доживотен затвор на првото судење за воени злосторства од почетокот на руската инвазија. Дваесет и едногодишниот ...
ВО КИЕВ ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО НА ПРВИОТ РУСКИ ВОЈНИК ОБВИНЕТ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА

ВО КИЕВ ПОЧНУВА СУДЕЊЕТО НА ПРВИОТ РУСКИ ВОЈНИК ОБВИНЕТ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА

Во суд во Киев денеска ќе почне првото судење за воени злосторства откако почна руската инвазија на Украина. На обвинителната клупа е 21-годишниот Вад ...
ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСКИТЕ ТРУПИ ПРОНАЈДЕНИ 1.222 ТЕЛА НА ЦИВИЛИ ВО КИЕВСКИОТ РЕГИОН

ПО ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА РУСКИТЕ ТРУПИ ПРОНАЈДЕНИ 1.222 ТЕЛА НА ЦИВИЛИ ВО КИЕВСКИОТ РЕГИОН

Украинските власти кажаа дека досега се пронајдени 1.222 тела на цивили во киевскиот регион, од кој неодамна се повлекоа руските трупи. Главната јавна ...
1 2 3 10 / 22 НАПИСИ