БАЈДЕН ГО ПОЗДРАВИ НАЛОГОТ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА НА МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУД

  БАЈДЕН ГО ПОЗДРАВИ НАЛОГОТ ЗА АПСЕЊЕ НА ПУТИН ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО УКРАИНА НА МЕЃУНАРОДНИОТ КРИВИЧЕН СУДНалогот за апсење на Путин ги комплицира плановите на кинескиот претседател Шји Џинпинг да се сретне со него во Москва следната недела. (Фото: АП)

  Американскиот претседател Џо Бајден го поздрави налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин издаден од Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ). Судот го обвини Путин дека извршил воени злосторства во Украина – за кое Бајден рече дека рускиот лидер „јасно го сторил“. Тврдењата се фокусираат на незаконската депортација на деца од Украина во Русија по руската инвазијата 2022. Москва ги отфрли обвинувањата и ги осуди налозите како „безобразни“.

  Малку е веројатно дека ќе дојде од овој потег, бидејќи ИЦЦ нема овластувања да апси осомничени без соработка со владата на една земја. Русија не е земја-членка на ИЦЦ, што значи дека судот, со седиште во Хаг, таму нема овластување. Сепак, тоа би можело да влијае на Путин на други начини, како што е неможноста да патува на меѓународно ниво. Сега може да биде уапсен ако стапне во некоја од 123-те земји-членки на Судот. Путин е третиот претседател за кого е издаден налог за апсење од ИЦЦ.

  Претседателот Бајден рече дека, иако судот исто така нема влијание во САД, издавањето на налогот „прави многу силна поента“.

  „Тој очигледно извршил воени злосторства“, рече Бајден.

  Неговата администрација претходно „формално утврди“ дека Русија извршила воени злосторства за време на конфликтот во Украина, а потпретседателката Камала Харис во февруари рече дека инволвираните „ќе одговараат“.

  Налогот за апсење на Путин ги комплицира плановите на кинескиот претседател Шји Џинпинг да се сретне со него во Москва следната недела – ИЦЦ ја издаде потерницата за апсење само неколку часа по објавувањето на патувањето на Шји.

  Обединетите нации, исто така, неделава објавија извештај во кој се вели дека руското присилно отстранување на украинските деца во областите под руска контрола претставува воено злосторство. Во вчерашното соопштение ИЦЦ рече дека има разумна основа да верува оти Путин директно ги извршил криминалните дејствија, како и дека работел со други. Исто така, го обвини дека не ги искористил своите претседателски овластувања за да спречи депортирање на децата.

  Налог за апсење по истите обвиненија ИЦЦ издаде и за Марија Алексејевна Лвова-Белова, руската комесарка за правата на децата. ИЦЦ неодамна ја покрена првата истрага во врска со војната во Украина, но Русија веднаш кажа дека не ја признава јурисдикцијата на овој суд.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира