БОЛНИ ОД КОВИД-19 СЕ МИТКО ЧАВКОВ И УШТЕ СЕДУММИНА ВО ШТИПСКИОТ ЗАТВОР

  БОЛНИ ОД КОВИД-19 СЕ МИТКО ЧАВКОВ И УШТЕ СЕДУММИНА ВО ШТИПСКИОТ ЗАТВОРМитко Чавков издржува казна од 16 години за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017. (Фото: СДК.МК)

  Пет осудени лица, меѓу кои поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков, кои се на издржување на затворска казна во Штипскиот затвор се позитивни на ковид-19. Од затворот потврдија дека има заразени и тројца вработени.

  „Во моментов, во КПД Штип има три вработени лица позитивни на корона вирусот и пет осудени лица. Петте осудени лица позитивни на коронавирус се во две посебни простории изолирани и издвоени од останатите осудени лица“, рече директорот Мики Тодоров.

  Чавков ја издржува казната во затвореното крило и најверојатно се заразил од некој од вработените, бидејќи не користи викенд.

  Вчера во затворот се тестирале уште дваесетина затвореници и вработени, за да се открие дали кластерот се шири.

  Чавков издржува казна од 16 години, осуден во март 2019, за кривичното дело Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста за организираниот напад на Собранието на 27 април 2017. Во февруари годинава, Апелациониот суд му ја преиначи казната од 18 на 16 години затвор.

  С. НИКОЛИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира