ДЕЦАТА ВО ВЕЛЕШКОТО ПОСЕБНО ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ САМИ ОДГЛЕДУВААТ ЗЕЛЕНЧУК ЗА ШКОЛСКИОТ ОБРОК

  ДЕЦАТА ВО ВЕЛЕШКОТО ПОСЕБНО ОСНОВНО УЧИЛИШТЕ САМИ ОДГЛЕДУВААТ ЗЕЛЕНЧУК ЗА ШКОЛСКИОТ ОБРОКЗелените градини се во дворовите на училиштето „Маца Овчарова“ и градинката „Звончица“. (Фото: СДК.МК)

  Зелена градина добија учениците од Посебното основно училиште „Маца Овчарова“ и децата од „Ѕвончица“, клон од градинките „Димче Мирчев“ во Велес. Овие градини се во дворовите на училиштето и градинката.

  Децата со нивните наставнички и воспитувачки неколку месеци садеа, расадуваа, одгледуваа во пластеник зеленчук и зачини, кои потоа ќе ги користат во нивната храна. Проектот е на Фондацијата „Фокус“ од Велес, финансиски поддржан од Министерството за животна средина со 300.000 денари и 71.000 денари од Општина Велес.

  „Децата од мали нозе започнавме да ги учиме што значи здрав начин на живот, производство на здрава храна и ја создававме свеста за здравата животна средина“, кажа Убавка Јаневска од Фондацијата „Фокус“.

  Изминатите девет месеци, децата ги добиваа потребните информации за здравата храна, за здравата животна средина. Гледаа како од семе расте расадот одмарули, млад кромид, кои наскоро ќе се бидат нивен оброк. Засадија и 50 садници на туја, декоративно дрво донација од ЈП „Македонски шуми“.

  П. ПЕЧКОВ

  ЧИТАЊЕТО Е БЕСПЛАТНО.

  АМА НОВИНАРСТВОТО НЕ Е.

  Поддржете го слободното, независно, професионално новинарство. Новинарство со интегритет.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира