ГИ ПОЛЕАЛ СО БЕНЗИН, ПА ГИ ЗАПАЛИЛ БАРАКИТЕ НА „ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО“, ПОКАЖУВААТ СНИМКИТЕ ОД БЕЗБЕДНОСТИТЕ КАМЕРИ

  ГИ ПОЛЕАЛ СО БЕНЗИН, ПА ГИ ЗАПАЛИЛ БАРАКИТЕ НА „ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО“, ПОКАЖУВААТ СНИМКИТЕ ОД БЕЗБЕДНОСТИТЕ КАМЕРИОд претпријатието велат дека сите документи се сочувани иако пожарот избил во архивата и секторот за финансии. (Фото: Принтскрин од снимка од безбедносните камери)

  Непознат сторител синоќа ги полеал со бензин бараките на ЈП „Паркови и зеленило“ и потоа ги запалил. Снимката од безбедносните камери, објавена на Фејсбук страната на претпријатието, покажува дека пожарот е подметнат од засега непознат сторител.

  Како што велат од „Паркови и зеленило“, пожарот избувнал во делот на архивата, магацинот и просториите на Секторот за финансии. По брзата реакција на чуварската служба и брзата интервенција на Противпожарната бригада пожарот е навремено изгаснат и не е причинета голема материјална штета.

  „Сите документи се сочувани, како и просториите на претпријатието. Веднаш на лице место излезе увидна екипа  на МВР за утврдување на причините за пожарот. Најостро го осудуваме овој чин на намерно опожарување на просториите на претпријатието и активно ќе соработуваме со надлежните органи во собирањето на докази за расчистување на случајот, изнаоѓање на сторителите и нивно изнесување пред лицето на правдата“, се вели во соопштението од претпријатието.

  За една година ова е втор пожар во простории на јавно претпријатие под надлежност на Град Скопје. Во декември 2021 се запалија бараките на „Улици и патишта“ зад ТЦ „Буњаковец“ откако експлодира кола која била паркирана до објектот.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира