ЈСП ОБЈАВИ ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА ВОЗАЧИ, ФАЛАТ НАЈМАЛКУ 100 ОТИ МНОГУМИНА ЗАМИНАЛЕ ДА РАБОТАТ ВО СТРАНСТВО

  ЈСП ОБЈАВИ ОГЛАС ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА ВОЗАЧИ, ФАЛАТ НАЈМАЛКУ 100 ОТИ МНОГУМИНА ЗАМИНАЛЕ ДА РАБОТАТ ВО СТРАНСТВООд ЈСП „Скопје“ не одговорија на нашите прашања колку возачи ќе се вработуваат и со каков договор ќе бидат вработени.(Фото: К.Попов)

  ЈСП „Скопје“ објави оглас за вработување на возачи. На веб страната на јавното претпријатие објавен е огласот за вработување, но во него не стои колку лица ќе се вработат.

  Од ЈСП „Скопје“ не одговорија на нашите прашања колку возачи ќе се вработуваат и со каков договор ќе бидат вработени.

  Според огласот се бара кандидатите да имаат минимум завршено средно образование (IV степен), возачка дозвола Д категорија, работно искуство од минимум 2 години, флексибилност за работа во смени и професионално однесување. Кандидатите треба да достават и доказ дека со правосилна судска пресуда да не му е изречена казна забрана за вршење на професија, дејност или должност.

  Од синдикатот на ЈСП велат дека потребно е вработување на возачи бидејќи голем дел се заминати да работат во странство.

  Денеска од колегите дознав дека е објавен оглас. Не знаеме колку лица ќе се вработуваат, но потребни се најмалку 100 возачи. Пред ковид-19 пандемијата околу 70 возачи заминаа во Малта, Германија и други европски држави за подобри плати. Сега има некои најави дека ќе има нов бран на заминувања од претпријатието во странски фирми кои нудат подобри услови“, вели Миќо Стојановски претседател на синдикатот на ЈСП при Сојузот на синдикати на Македонија.

  ЈСП со години е во тешка финансиска состојба. За да може да подели плата Град Скопје му префрла пари односно секоја година му доделува субвенции заради потешкотии во работењето.

  Лани за прв пат во историјата на Град Скопје возачите престанаа да возат и главниот град еден ден беше без јавен превоз оти не им беше исплатена плата.

  А. АНТЕВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира