КУМАНОВСКИОТ СУД ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ИЗРЕЧЕ 70 ПРЕСУДИ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ВРЕДНИ ОКОЛУ 100.000 ЕВРА

  КУМАНОВСКИОТ СУД ЗА ЕДЕН МЕСЕЦ ИЗРЕЧЕ 70 ПРЕСУДИ ЗА ПРЕКРШУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ВРЕДНИ ОКОЛУ 100.000 ЕВРАПаричните казни на осудените се движат од 1.000 до 2.000 евра во денарска противвредност.(Фото: СДК.МК)

  Во Основниот суд во Куманово во текот на април донесени се 70 пресуди за граѓани кои не постапувале согласно здравствените прописи за време на епидемија од коронавирусот. Паричните казни на осудените се движат од 1.000 до 2.000 евра во денарска противвредност.

  Меѓу прекршителите на забраната за движење беа и двајца кумановци кои се шетале вооружени во време на полициски час.

  „Врз основа на поднесени предлози за издавање на казнен налог од страна на Основно јавно обвинителство Куманово, за сторени кривични дела непостапување според здравствени прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик, Основиот суд Куманово, во периодот од 01.04.2020 година, заклучно со 30.04.2020 година, донесе вкупно 70 пресуди со кои обвинетите се огласени за виновни за наведеното кривично дело и се осудени на парични казни, во денарска противвредност од 1.000 евра, до денарска противредност на износ од 2.000 евра“, соопштуваат Судот.

  Наведените кривични дела обвинетите ги сториле за време на пандемија, прогласена со одлука на Светската здравствена организација (СЗО) на 11 март 2020, непочитувајќи ги одлуките на Владата за ширење и сузбивање заразната болест, преизвикана од вирусот КОВИД-19.

  С. НИКОЛИЌ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира