ОХРИДСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ВО СПАСУВАЧКА МИСИЈА, ОПШТИНАТА ЌЕ ДОНИРА 10. 000 ЕВРА ЗА ПОМОШ НА ТУРЦИЈА И СИРИЈА

  ОХРИДСКИТЕ ПОЖАРНИКАРИ ВО СПАСУВАЧКА МИСИЈА, ОПШТИНАТА ЌЕ ДОНИРА 10. 000 ЕВРА ЗА ПОМОШ НА ТУРЦИЈА И СИРИЈАТимот на АРМ за пребарување и спасување вчера пристигна во Карахкамраш, една од најтешко погодените области во Турција и денеска почна со пребарување и извлекување на жртвите. (Фото: АРМ)

  Екипа од осум пожарникари од Охрид, специјално обучени за делување при елементарни непогоди, заминува во спасувачка мисија во Турција за да им помогне на граѓаните во настраданите подрачја од разорниот земјотрес. Командирот Борко Јанкулоски вели дека се спремни да одговорат на задачата.

  „Петмина од нив се пожарникари, тројца се возачи и сите заеднички се подготвени. Ќе помагаат во извлекување на жртвите. Веќе добивме и техничка опрема која е специјално наменета за такви непогоди. Моментално имаме тим кој е во фаза на оспособување токму за такви интервенции и можат да одговорат на задачата“, вели Јанкулоски.

  Во меѓувреме, охриѓани спроведуваат хуманитарна акција за собирање топла облека, ќебиња, храна, обувки и хигиенски средства за настраданите во земјотресот. Општина Охрид ќе донира 10.000 евра за погодените подрачја во Турција и Сирија.

  „Издвоивме средства од ставката на Советот на Општина Охрид во износ од 300 илјади денари за Република Турција и 300 илјади денари за Република Сирија. Се надевам во консултација со другите институции кои може да помогнат и во делот со луѓе кои може да излезат во пресрет, ќе ги исконтактираме и ќе смогнеме сили да имаме и дополнителна помош“, вели претседателот на Советот, Сашо Донев.

  Непознат број луѓе останува заробен под урнатините на широко подрачје од стотици километри во Турција и Сирија, а спасувачите се во трка со времето да стигнат до нив. Бројот на жртвите драматично расте од час во час и досега е потврдено дека загинале 11.300 луѓе во двете земји.

  С. ВРЕНЦОВСКА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира