ПОМАЛКУ ПОЖАРНИКАРИ, ПОВЕЌЕ ПОЖАРИ ВО КАВАДАРЕЧКО

  ПОМАЛКУ ПОЖАРНИКАРИ, ПОВЕЌЕ ПОЖАРИ ВО КАВАДАРЕЧКОНаместо 27, колку што треба да има според бројот на жители, Кавадарци има само 10 пожарникари (Фото: СДК.МК)

  Се намалува бројот на пожарникари, а се зголемува бројот на пожари во Кавадарци и Росоман, вели командирот на Противпожарниата служба Илчо Богевски.

  „Наместо 27, колку што треба да има според бројот на жители, Кавадарци има само 10 пожарникари“, рече Богевски и додаде ека и со толкав број пожарникари добро одговараат на сите повици и потреби на кавадарчани и росоманци.

  Пожарникарите неделава добија хидраулична ножица за отварање и сечење која ќе можат да ја користат при сечење на возила во случај на сообраќајни несреќи.

  „Годинава имавме 160 интервенции од кои 100 во градот и на затворен простор, 50 на отворен простор или шумски пожари. Имавме и десет технички интервенци и пет сообраќајки. Во однос на претходната година, поради климатските промени, зголемен е бројот на шумските пожари“, Богевски.

   

   

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари