ТЕТОВСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ ОТВОРИ НОВА ЛАБОРАТОРИЈА ЗА ПЦР ТЕСТОВИ

  ТЕТОВСКИОТ ЦЕНТАР ЗА ЈАВНО ЗДРАВЈЕ ОТВОРИ НОВА ЛАБОРАТОРИЈА ЗА ПЦР ТЕСТОВИОсвен тетовскиот, лабораторијата ќе ја опслужува и подрачната единица на Центарот за јавно здравје во Гостивар. (Фото: СДК.МК)

  Во Центарот за јавно здравје во Тетово отворена е нова лабораторија каде ќе се изработуваат ПЦР тестовите за ковид-19. Отварањето на лабораторијата е одобрено од комисијата на Министерство за здравство, а освен Центарот за јавно здравје од Тетово, ќе ја опслужува и подрачната единица на Центарот во Гостивар.

  „Микробиолошка лабораторија и молекуларна дијагностика Тетово, како државна лабораторија, ќе работи со најсовремени и софистицирани ПЦР тестови кои детектираат 4 типови гени од коронавирусот. Со ова им се дава можност на жителите од Тетово и пошироко од Полошкиот Регион, со голема сигурност, сензитивност во детекцијата и доверба, да се тестираат во оваа лабораторија. Изработката на ПЦР тестовите, во соработка со Фондот за здравство (ФЗОМ), ќе се одвива преку закажување термини од матичните лекари. Во епидемиолошките оддели во Тетово и во Гостивар, кои работаат непрекинато во текот на целата недела, ќе се изработуваат и епидемиолошки индицирани брисеви. Досега тие мораа да бидат испраќани за обработка во Институт за јавно здравје во Скопје“, изјави д-р Мумин Селмани, специјализант по медицинска микробиологија со паразитологија од Центарот за јавно здравје Тетово.

  Во лабораторијата ќе работи стручен кадар од специјалисти микробиолози од Тетово и Гостивар. Од Центарот за јавно здравје од Тетово најавуваат дека наскоро ќе се отвори и нов ковид-19 пункт за земање брисеви.

  З. АНДОНОВ

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира