ГЛУМЕЦОТ ВАНЧО ПЕТРУШЕВСКИ ЗАГИНАЛ ОД СТРУЕН УДАР

  ГЛУМЕЦОТ ВАНЧО ПЕТРУШЕВСКИ ЗАГИНАЛ ОД СТРУЕН УДАРМеѓу последните улоги на Петрушевски е во претставата „Буре барут“ во режија на Сашо Миленковски

  Актерот Ванчо Петрушевски почина денеска на 67 години, објавија на своите фејсбук страници неговите колеги од Драмскиот театар. Неофицијално, загинал од струен удар во неговата викендичка во Орешани, близу Драчево, каде живеел во летните месеци.

  Од Министерството за внатрешни работи велат дека добиле пријава од Брза помош дека лице починало по струен удар во село Орешани и дека во моментов екипи прават увид на лице место.

  Увид на местото на несреќата прави и дежурен јавен обвинител.

  Петрушевски е роден на 19 април 1951 година во Скопје. Завршил Висока музичка школа, отсек за актерски кадри во Скопје, а во 1975 година се вработил во Драмскиот театар во Скопје.
  Првата улога ја играл во „Ослободување на Скопје“ од Душан Јовановиќ.

  Во матичниот Драмски театар се  пензионираше во 2016 година, но беше активен на сцената и последниве години. Меѓу неговите последни улоги е во претставата „Буре барут“ во режија на Сашо Миленковски.

  Петрушевски е познат по улогите во  голем број на ТВ- емисии, радио драми, филмови, претстави, какo: Македонски народни приказни, „Хихирику“, „Ангели на отпад“, „Трст виа Скопје“, „Среќна Нова ‘ 49“, „Трето доба“, „Диво месо“, „Грев или Шприцер“, „Солунски патрдии“, „Опстанок“, „Пресуда“.

  Петрушевски во богатата кариера ги има добиено наградите: „Димче Трајковски“ за епизодна улога на фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп за ликот на Јаков во претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски, најпопуларно ТВ лице според веснокот „Вечер“ за 1987 година, награда за најдобро актерско остварување на филмот и телевизијата според анкета на ревијата „Екран“, награда на „Војдан Чернодрински“ за улогата на Јанко во „Собирен центар“ од Ковачевиќ, како и државната награда „23 Октомври“ за остварување во областа на културата и уметноста во 2016 година.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира