Таг: Драмски театар

1 2 3 7 10 / 69 НАПИСИ
ЛУЃЕТО КАКО ЅВЕРОВИ СЕ ЈАДАТ МЕЃУ СЕБЕ ЗА ДА СТИГНАТ ДО ЦЕЛТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА НЕЛА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА „ФИРМА“ ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР

ЛУЃЕТО КАКО ЅВЕРОВИ СЕ ЈАДАТ МЕЃУ СЕБЕ ЗА ДА СТИГНАТ ДО ЦЕЛТА, ВЕЛИ РЕЖИСЕРКАТА НЕЛА ВИТОШЕВИЌ ПРЕД ПРЕМИЕРАТА НА „ФИРМА“ ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Луѓето денес се како ѕверови, се јадат меѓу себе, само за да стигнат до некоја цел, и на крајот гледаат дека останале сами, вели режисерката Нела Вито ...
СЛАВНАТА СРПСКА ГЛУМИЦА БРАНКА КАТИЌ МЕЃУ ГОСТИТЕ НА ФЕСТИВАЛОТ РУТА ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР

СЛАВНАТА СРПСКА ГЛУМИЦА БРАНКА КАТИЌ МЕЃУ ГОСТИТЕ НА ФЕСТИВАЛОТ РУТА ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Актерски ѕвезди од регионот, како српската актерка Бранка Катиќ и имиња познати на европските сцени ќе дојдат во Скопје, на 16. издание на Фестивалот ...
НЕ САКАВ ДА УЧАМ НА ФДУ КАЈ ТАТКО МИ, ОТИ СМЕТАВ ДЕКА ТРЕБА САМ ДА СИ ГО ГРАДАМ ПАТОТ, ВЕЛИ ГЛУМЕЦОТ ДАМЈАН ЦВЕТАНОВСКИ

НЕ САКАВ ДА УЧАМ НА ФДУ КАЈ ТАТКО МИ, ОТИ СМЕТАВ ДЕКА ТРЕБА САМ ДА СИ ГО ГРАДАМ ПАТОТ, ВЕЛИ ГЛУМЕЦОТ ДАМЈАН ЦВЕТАНОВСКИ

Актерот Дамјан Цветановски е во фокусот на театарската публика изминативе две години, откако воодушеви со главната улога во „Чудна случка со кучето во ...
УТРЕ ПРЕМИЕРА НА „КАФЕЗ КАЈ КОКОНИ“ НА НИКОЛОВСКИ ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР, ЗА ПУБЛИКА НАД 18 ГОДИНИ

УТРЕ ПРЕМИЕРА НА „КАФЕЗ КАЈ КОКОНИ“ НА НИКОЛОВСКИ ВО СКОПСКИ ДРАМСКИ ТЕАТАР, ЗА ПУБЛИКА НАД 18 ГОДИНИ

Претставата „Кафез кај кокони“ во режија на Димче Николовски, по текст на францускиот автор Жан Пуар, премиерно ќе се изведе утре во 20 часот во  Драм ...
БОСАНСКИОТ АКТЕР СО ХОЛИВУДСКА КАРИЕРА, ЏЕК ДИМИЌ НА 5 МАЈ ИГРА ВО СКОПСКИ ДРАМКИ ТЕАТАР

БОСАНСКИОТ АКТЕР СО ХОЛИВУДСКА КАРИЕРА, ЏЕК ДИМИЌ НА 5 МАЈ ИГРА ВО СКОПСКИ ДРАМКИ ТЕАТАР

Холивудскиот актер со потекло од БиХ, Џек Димиќ, на 5 мај во скопскиот Драмски театар ќе гостува со монодрамата „Ој, животе“. Претставата е работена п ...
ВЕРУВАМ ДЕКА ГОРЕ ИГРАТЕ БРИЏ СО ДАДИ И МИЧО ЕГЕЕЦОТ, РЕЧЕ КОЛЕ АНГЕЛОВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ

ВЕРУВАМ ДЕКА ГОРЕ ИГРАТЕ БРИЏ СО ДАДИ И МИЧО ЕГЕЕЦОТ, РЕЧЕ КОЛЕ АНГЕЛОВСКИ НА КОМЕМОРАЦИЈАТА ЗА ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ

Мешко беше мајстор актер, во разни ситуации и претстави, неверојатен тип за импровизации, рече режисерот Коле Ангеловски на денешната комеморација во ...
ПОЧИНА АКТЕРОТ ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ

ПОЧИНА АКТЕРОТ ДИМЧЕ МЕШКОВСКИ

По долго боледување, вчера во неговиот дом во Лос Анџелес, САД, на 77 години почина актерот Димче Мешковски, доајен на македонското глумиште, соопшти ...
ДУОДРАМАТА „ЕМИГРАНТИ“ НА БУЗАЛКОВСКА ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО СКОПСКИОТ ДРАМСКИ ТЕАТАР

ДУОДРАМАТА „ЕМИГРАНТИ“ НА БУЗАЛКОВСКА ВЕЧЕРВА ПРЕМИЕРНО ВО СКОПСКИОТ ДРАМСКИ ТЕАТАР

Претставата „Емигранти“ во режија на Зоја Бузалковска, премиерно ќе се изведе вечерва во 20 часот на малата сцена во Драмски театар во Скопје. Бузалко ...
ЦЕЛ ДРАМСКИ МИ ПЕЕШЕ „СРЕЌЕН РОДЕНДЕН“, ТОА НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ЗАБОРАВАМ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ КОЛЕ АНГЕЛОВСКИ ЗА 80. РОДЕНДЕН

ЦЕЛ ДРАМСКИ МИ ПЕЕШЕ „СРЕЌЕН РОДЕНДЕН“, ТОА НИКОГАШ НЕМА ДА ГО ЗАБОРАВАМ, ВЕЛИ РЕЖИСЕРОТ КОЛЕ АНГЕЛОВСКИ ЗА 80. РОДЕНДЕН

Вчерашниот ден ми беше прекрасен и премногу, премногу возбудлив, вели режисерот Коле Ангеловски, кој вчера го прослави 80. роденден во неговиот матиче ...
АКТЕРКАТА МАЈА ВЕЉКОВИЌ-ПАНОВСКА Е НОВА В. Д. ДИРЕКТОРКА НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

АКТЕРКАТА МАЈА ВЕЉКОВИЌ-ПАНОВСКА Е НОВА В. Д. ДИРЕКТОРКА НА ДРАМСКИ ТЕАТАР ВО СКОПЈЕ

Глумицата Маја Вељковиќ-Пановска е нова в. д. директорка на Драмски театар Скопје, откако досегашната директорка Катарина Коцевска-Хаџи Василева се по ...
1 2 3 7 10 / 69 НАПИСИ