15 ПОЧИНАТИ ЗА 24 ЧАСА ОД КОВИД-19, 247 НОВИ ПОЗИТИВНИ ОД 737 ТЕСТОВИ

  15 ПОЧИНАТИ ЗА 24 ЧАСА ОД КОВИД-19, 247 НОВИ ПОЗИТИВНИ ОД 737 ТЕСТОВИОд утре се зголемува бројот на тестови во државните лаборатории за плус 350 теста дневно. (Фото: К. Попов)

  Во последните 24 часа починаа 15 лица по компликации од ковид-19, а од 737 тестови, регистрирани се 247 нови позитивни на ковид-19, соопшти Министерството за здравство.

  Починаа двајца пациенти од Скопје (73 и 78), еден од Куманово (68), тројца пациенти од Тетово (60, 70 и 77), двајца од Струга (73 и 75), еден од Велес (58), еден од Охрид (69), еден од Кавадарци (71), еден од Гостивар (71), еден пациент од Гевгелија (76) и двајца пациенти од Кочани (49 и 68). Сите пациенти се починати во болнички услови.

  Во Скопје се регистрирани 116 нови случаи, во Куманово-4, Штип-12, Прилеп-23, Тетово-10, Струга-12, Велес-7, Битола-8, Охрид-14, Кавадарци-2, Гостивар-10, Струмица-6, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-5, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Кичево-6 и Ресен-2.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 15 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 146 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 9 позитивни мајки, 5 деца и 4 мајки суспектни на ковид-19. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ има 2 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 60, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На Инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 295 позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 321 оздравени пациенти од: Скопје-189, Куманово-12, Дебар-1, Штип-9, Прилеп-15, Тетово-8, Струга-5, Велес-1, Битола-3, Охрид-7, Кавадарци-5, Гостивар-3, Гевгелија-7, Струмица-16, Крива Паланка-6, Кочани-11, Пробиштип-2, Берово-3, Валандово-5, Свети Николе-4, Кичево-6, Ресен-2, Неготино-1.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата е 27.199, оздравеа 18.948, починаа 934, а активни случаи се 7.317. Денеска се евидентираат два контролни теста од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 11.592, активни 3.490

  • Куманово 2.128, активни 322

  • Дебар 321, активни 56

  • Штип 1.560, активни 204

  • Прилеп 1.110, активни 324

  • Тетово 1.932, активни 406

  • Струга 785, активни 82

  • Велес 514, активни 155

  • Битола 550, активни 187

  • Охрид 615, активни 170

  • Кавадарци 431, активни 172

  • Гостивар 1.115, активни 150

  • Гевгелија 332, активни 172 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 47 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 742, активни 424

  • Крива Паланка 207, активни 72

  • Радовиш 203, активни 76

  • Крушево 22, активни 2

  • Кочани 648, активни 203

  • Пробиштип 164, активни 32

  • Демир Хисар 73, активни 11

  • Македонски Брод 101, активни 5

  • Пехчево 57, активни 9

  • Берово 192, активни 53

  • Валандово 92, активни 35

  • Виница 163, активни 59

  • Делчево 227, активни 128 (47 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 37, активни 11

  • Свети Николе 452, активни 66

  • Кичево 487, активни 124

  • Ресен 226, активни 55

  • Неготино 121, активни 62 (17 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 737 теста се преку: ИЈЗ-241, ЦЈЗ Скопје-42, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -129, Жан Митрев (Филип Втори) -146, Систина со ПЦР метода -142 , лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-24, Инфективна клиника-4, ГАК-9, Синлаб-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на ковид -19.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

  • Чаир – 171

  • Гази Баба – 437

  • Аеродром – 675

  • Карпош – 528

  • Центар – 508

  • Кисела Вода – 413

  • Ѓорче Петров – 287

  • Бутел – 157

  • Шуто Оризари – 28

  • Студеничани – 9

  • Сарај – 23

  • Арачиново – 10

  • Илинден – 60

  • Сопиште – 31

  • Чучер Сандево – 15

  • Петровец –21

  • Зелениково – 9

  • Странец – 22

  • Нераспределен- 86

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира