24 ПОЧИНАТИ ОД 40 ДО 88 ГОДИНИ И 364 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.379 ТЕСТОВИ

  24 ПОЧИНАТИ ОД 40 ДО 88 ГОДИНИ И 364 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 2.379 ТЕСТОВИБројот на активни случаи изнесува 19.841, а бројот на починати достигна 4.443. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 од направени 2.379 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се во: Скопје – 161, Куманово – 36, Битола и Прилеп – по 25, Охрид – 15, Тетово – 13, Штип – 10, Кавадарци, Струмица и Гевгелија – по 9, Велес, Гостивар и Струга – по 8, Кичево и Дебар – по 6, Свети Николе – 4, Виница – 3, Кочани и Неготино – по 2, Крива Паланка, Ресен, Берово, Делчево и Богданци – по 1.

  Изминатите 24 часа се пријавени вкупно 24 починати лица: 7 од Скопје (40г, 52г, 55г, 59г, 64г, 72г и 85г), 6 од Битола (63г, 68г, 70г, 71г, 71г и 85г), 3 од Куманово (73г, 76г и 84г) и по еден пациент е пријавен од Охрид (88г), Кавадарци (82г), Струмица (73г), Струга (69г), Свети Николе (64г), Крива Паланка (74г), Радовиш (75г) и Пробиштип (52г).

  Досега во земјата се направени вкупно 691.255 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 147.094, бројката на оздравени пациенти е 122.810, на починати е 4.443, а бројот на активни случаи изнесува 19.841.

  Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 65.330, активни 8.968
  Куманово 8.053, активни 1.253
  Прилеп 7.902, активни 980
  Тетово 6.903, активни 673
  Битола 5.731, активни 1300
  Велес 5.205, активни 744
  Гостивар 4.994, активни 471
  Кавадарци 4.986, активни 521
  Штип 4.741, активни 469
  Охрид 4.713, активни 895
  Струмица 3.783, активни 573
  Струга 2.866, активни 279
  Кочани 2.581, активни 317
  Кичево 2.344, активни 306
  Неготино 2.112, активни 247
  Гевгелија 2.117, активни 350
  Свети Николе 1.433, активни 154
  Крива Паланка 1.179, активни 92
  Ресен 1.169, активни 225
  Радовиш 1.039, активни 135
  Берово 966, активни 73
  Делчево 930, активни 101
  Дебар 910, активни 69
  Пробиштип 754, активни 54
  Виница 742, активни 115
  Валандово 633, активни 92
  Крушево 457, активни 100
  Богданци 469, активни 79
  Демир Капија 392, активни 39
  Демир Хисар 358, активни 57
  Кратово 352, активни 24
  Македонски Брод 344, активни 33
  Пехчево 250, активни 18
  Македонска Каменица 224, активни 15
  Дојран 132, активни 20

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира