27-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД КРИВА ПАЛАНКА МЕЃУ ШЕСТЕМИНА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 130 БОЛНИ

  27-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД КРИВА ПАЛАНКА МЕЃУ ШЕСТЕМИНА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 130 БОЛНИАктивни се 6.658 болни. (Фото: СДК.МК)

  27-годишно лице од Крива Паланка е меѓу шестемина починати од компликации на ковид-19 во изминативе 24 часа. Починати се и две лица од Куманово (63г и 68г) и по едно од Скопје (77г), Тетово (85г) и Струмица (80г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

  Регистрирани се нови 130 случаи на ковид-19 од направени 1.843 тестирања и тоа во: Скопје – 88, Кавдарци – 10, Велес – 7, Прилеп – 6, Охрид и Крива Паланка – по 4, Куманово и Битола – по 3, Гостивар и Кичево – по 2, Демир Хисар – 1.

  Регистрирани сe 423 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Куманово – 65, Струмица – 18, Штип – 11, Прилеп и Охрид – по 9, Тетово – 7, Кавадарци и Кратово – по 6, Велес, Крива Паланка, Кочани и Валандово – по 5, Битола, Струга и Гевгелија – по 4, Свети Николе и Пробиштип – по 3, Виница – 2, Гостивар, Неготино, Ресен, Делчево, Демир Хисар и Демир Капија – по 1.

  Направените се 1.843 тестови преку: ИЈЗ-52, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-10, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-11, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-97, Авицена-103, Биотек-100, Систина-49, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–27, Генеа-0, Никоб лаб-311, ВФВ Медикал-45, Ели Медика-15, Ројал Медика –0, Спектра-ММ-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 970.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.326.737 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.132, бројката на оздравени пациенти е 181.619, на починати е 6.855, а бројот на активни случаи изнесува 6.658.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 85134, Активни 3391
  Куманово 11714, Активни 548
  Тетово 10880, Активни 179
  Прилеп 9156, Активни 189
  Гостивар 7971, Активни 57
  Битола 7192, Активни 193
  Велес 6416, Активни 291
  Охрид 6037, Активни 224
  Кавадарци 6033, Активни 153
  Штип 5868, Активни 201
  Струмица 5813, Активни 196
  Кичево 4008, Активни 118
  Струга 3809, Активни 62
  Кочани 3343, Активни 121
  Гевгелија 2457, Активни 62
  Неготино 2328, Активни 21
  Свети Николе 1938, Активни 91
  Радовиш 1547, Активни 61
  Ресен 1545, Активни 44
  Крива Паланка 1504, Активни 122
  Дебар 1451, Активни 22
  Берово 1214, Активни 13
  Делчево 1127, Активни 41
  Виница 1056, Активни 45
  Пробиштип 942, Активни 39
  Валандово 830, Активни 16
  Кратово 606, Активни 55
  Богданци 561, Активни 18
  Крушево 534, Активни 11
  Македонски Брод 475, Активни 11
  Демир Хисар 458, Активни 30
  Демир Капија 411, Активни 3
  Македонска Каменица 319, Активни 27
  Пехчево 315, Активни 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира