33-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД НЕГОТИНО МЕЃУ 13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 469 БОЛНИ

  33-ГОДИШНО ЛИЦЕ ОД НЕГОТИНО МЕЃУ 13 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, НОВИ 469 БОЛНИАктивни се 8.415 случаи.(Фото: СДК.МК)

  Нови 469 нови случаи на ковид-19 се регистрирани изминатите 24 часа од 3.296 тестови. Починати се 13 лица меѓу кои и 33-годишно лице од Неготино.

  Новите случаи се во Скопје – 205, Битола – 50, Кавадарци – 35, Прилеп – 23, Куманово и Штип – по 20, Тетово – 13, Велес и Охрид – по 11, Крива Паланка и Делчево – по 9, Кочани – 7, Гевгелија – 6, Струмица, Неготино, Ресен и Кратово – по 5, Пехчево – 4, Гостивар, Кичево, Свети Николе, Радовиш и Демир Хисар – по 3, Виница и Македонска Каменица – по 2, Струга, Берово, Богданци, Крушево, Макдеонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

  Починати се 3 лица од Скопје (44г, 60г и 77г), по 2 лица од Велес (73г и 80г) и Струмица (57г и 77г) и по едно од Прилеп (73г), Битола(73г), Кавадарци (75г), Кичево (77г), Неготино (33г) и Крива Паланка (82г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

  Регистрирани сe 375 оздравени пациенти од: Скопје – 178,Куманово – 29, Кавадараци и Битола – по 20, Прилеп – 18, Штип – 13, Неготино – 12, Велес – 11, Кочани – 10, Тетово – 9, Свети Николе – 8, Кичево и Пробиштип – по 7, Крива Паланка и Делчево – по 6, Гевгелија и Крушево – по 5, Берово – 3, Радовиш – 2, Охрид, Ресен, Кратово, Богданци, Македонски Брод и Македонска Каменица – по 1.

  Направените 3.296 тестови се преку: ИЈЗ-244, ЦЈЗ Скопје-76, ЦЈЗ Битола-67, ЦЈЗ Прилеп-33, ЦЈЗ Тетово–60, ЦЈЗ Куманово-41, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0,лабораторија болница Козле-21, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–152, Жан Митрев (Филип Втори)-71,Авицена-166, Биотек-165, Систина-66, лабораторија Лаор-105, Синлаб-9, Ремедика-13, Плодност–58, Генеа-5,Никоб лаб-281, ВФВ Медикал-47, Ели Медика-46, Ројал Медика –8, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб – 6, ЈЗУ и ПЗУ(рапид тест) – вкупно 1.545. Досега во земјата се направени вкупно 1.421.951 тестирањана ковид-19.

  Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 208.467,бројот на оздравени пациенти е 192.745, на починати е 7.307, а бројот на активни случаи изнесува 8.415.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 91099 3797
  Куманово 12607 379
  Тетово 11206 226
  Прилеп 9809 401
  Гостивар 8038 45
  Битола 8004 635
  Велес 7044 358
  Кавадарци 6610 363
  Штип 6396 264
  Охрид 6261 223
  Струмица 5965 111
  Кичево 4180 108
  Струга 3866 51
  Кочани 3774 230
  Гевгелија 2664 139
  Неготино 2481 88
  Свети Николе 2062 81
  Крива Паланка 1781 169
  Радовиш 1669 85
  Ресен 1644 83
  Дебар 1453 3
  Берово 1311 61
  Делчево 1266 111
  Виница 1121 46
  Пробиштип 1081 61
  Валандово 871 20
  Кратово 709 66
  Богданци 609 28
  Крушево 572 27
  Демир Хисар 547 75
  Македонски Брод 483 6
  Демир Капија 415 6
  Македонска Каменица 385 54
  Пехчево 330 7
  Дојран 154 8
  Вкупно 208467 8415

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира