347 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 И 11 ПОЧИНАТИ, МЕЃУ НИВ И 35-ГОДИШНИК ОД СКОПЈЕ

  347 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 И 11 ПОЧИНАТИ, МЕЃУ НИВ И 35-ГОДИШНИК ОД СКОПЈЕБројот на активни случаи во моментов изнесува 11.269. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани 347 нови случаи на коронавирус од 2.013 тестови, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје-179, Куманово-24, Тетово-14, Прилеп-5, Гостивар-8, Штип-13, Битола-1, Велес-11, Охрид-18, Струмица-7, Кавадарци-13, Струга-4, Кочани-8, Кичево-4, Свети Николе-2, Гевгелија-1, Дебар-4, Ресен-1, Крива Паланка-3, Берово-4, Делчево-10, Пробиштип-5, Виница-1, Богданци-3, Крушево-1, Демир Капија-2, Пехчево-1.

  Изминатото деноноќие починаа 11 лица, од кои пет пациенти од Скопје (35, 75, 65, 81 и 74г.), еден пациент од Штип (80г.), еден од Велес (82г.), од Струмица (78г.), од Кавадарци (55г.), еден пациент од Валандово (63г.),и еден пациент од Пехчево (93г.). Еден е починат вон, останатите пациенти се починати во болнички услови.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.471, бројката на оздравени пациенти е 76.423, на починати е 2.779, а бројот на активни случаи изнесува 11.269. Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на ковид -19

  Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 39340, активни 6359
  • Куманово 5103, активни 444
  • Тетово 5021, активни 470
  • Прилеп 4515, активни 249
  • Гостивар 3570, активни 310
  • Штип 3471, активни 169
  • Битола 3186, активни 224
  • Велес 3006, активни 315
  • Охрид 2712, активни 367
  • Струмица 2503, активни 359
  • Кавадарци 2453, активни 359
  • Струга 2169, активни 157
  • Кочани 1712, активни 118
  • Кичево 1693, активни 157
  • Свети Николе 1065, активни 46
  • Гевгелија 964, активни 113
  • Неготино 949, активни 146
  • Дебар 740, активни 121
  • Ресен 721, активни 119
  • Крива Паланка 712, активни 66
  • Радовиш 683, активни 48
  • Берово 576, активни 52
  • Делчево 557, активни 172
  • Пробиштип 497, активни 42
  • Виница 482, активни 45
  • Валандово 325, активни 22
  • Демир Хисар 242, активни 14
  • Македонски Брод 240, активни 12
  • Богданци 220, активни 35
  • Кратово 213, активни 16
  • Крушево 200, активни 38
  • Македонска Каменица 190, активни 48
  • Демир Капија 182, активни 38
  • Пехчево 178, активни 12
  • Дојран 81, активни 7

  Направените 2.013 теста се преку: ИЈЗ-420, ЦЈЗ Скопје-84, Авицена-187, Биотек-165, МАНУ -109, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -133, лабораторија Лаор –131, Судска медицина-4, ЦЈЗ Битола-33, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-40, Ремедика-20, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ (рапид тест) -541, УК Пулмологија со алергологија –5, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 441.134 тестирања на Ковид -19.

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира