37-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ 10 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, 370 ПОЗИТИВНИ ОД 3.148 ТЕСТОВИ

  37-ГОДИШНО ЛИЦЕ МЕЃУ 10 ПОЧИНАТИ ОД КОВИД, 370 ПОЗИТИВНИ ОД 3.148 ТЕСТОВИОд вкупниот број нови позитивни, регистрирана е 51 реинфекција. (Фото: СДК.МК)

  Во изминативе 24 часа регистрирани се нови 370 случаи на ковид-19 од направени 3.148 тестови, а починати се 10 лица.

  Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица: по едно починато лице од Скопје (72г), Велес (74г) и Охрид (64г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 7 починати лица од: Тетово (1), Битола (1), Куманово (1), Крива Паланка (1), Струмица (1), Прилеп (1) и Ресен (1). Починатите лица се на возраст од 37г. до 89г. Лицата за починати се пријавени во период од 03.02. до 02.03.2022. Од пријавените лица 3 лица се починати во домашни услови, а 4 лица во болнички услови. Од вкупниот број на починати лица, кај 9 лица се регистрирани коморбидитети.

  Новите случаи се во: Скопје – 225, Битола – 24, Прилеп – 23, Кавадарци – 14, Куманово и Велес – по 11, Тетово – 9, Охрид и Кичево – по 6, Гостивар – 5, Струмица, Штип и Ресен – по 4, Неготино – 3, Кочани, Гевгелија, Дебар, Крушево, Македонски Брод и Демир Капија – по 2, Струга, Радовиш, Крива Паланка, Берово, Валандово, Богданци, Кратово, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (370), регистрирана е 51 реинфекција.

  Регистрирани сe 391 оздравени пациенти од: Скопје – 209, Кавадарци и Велес – по 22, Битола – 21, Куманово и Прилеп – по 17, Ресен – 9, Охрид, Струмица и Струга – по 8, Тетово, Гостивар и Кичево – по 7, Штип, Гевгелија, Свети Николе и Крива Паланка – по 4, Кочани, Неготино и Богданци – по 3, Пробиштип, Кратово, Крушево и Дојран – по 1.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.904.443 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 299.419, бројот на оздравени пациенти е 287.518, на починати е 9.075 а бројот на активни случаи изнесува 2.826.

  Направени се 3.148 тестови преку: ИЈЗ-199, ЦЈЗ Скопје-70, ЦЈЗ Битола-92, ЦЈЗ Прилеп-41, ЦЈЗ Тетово-3, ЦЈЗ Куманово-78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–126, Жан Митрев (Филип Втори)-43, Авицена-112, Биотек-117, Систина-57, лабораторија Лаор-180, Синлаб-22, Ремедика-7, Плодност-16, Генеа-15, Никоб Лаб-261, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-34, Ројал Медика–18, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–10, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–10, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.537.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Дистрибуција по градови

  Скопје 139688, Активни 1545
  Куманово 16295, Активни 135
  Битола 14336, Активни 155
  Прилеп 13649, Активни 150
  Тетово 13332, Активни 84
  Кавадарци 10197, Активни 106
  Велес 9500, Активни 110
  Гостивар 9455, Активни 48
  Охрид 8536, Активни 59
  Струмица 7918, Активни 29
  Штип 7915, Активни 33
  Кичево 5446, Активни 58
  Кочани 4982, Активни 20
  Струга 4652, Активни 27
  Гевгелија 4277, Активни 54
  Неготино 3616, Активни 32
  Свети Николе 2604, Активни 10
  Ресен 2606, Активни 44
  Радовиш 2479, Активни 10
  Крива Паланка 2380, Активни 24
  Делчево 1900, Активни 9
  Дебар 1644, Активни 11
  Берово 1628, Активни 4
  Валандово 1459, Активни 3
  Виница 1350, Активни 5
  Пробиштип 1259, Активни 7
  Богданци 1002, Активни 10
  Кратово 938, Активни 9
  Крушево 908, Активни 4
  Демир Хисар 814, Активни 12
  Македонски Брод 731, Активни 4
  Демир Капија 581, Активни 9
  Македонска Каменица 521, Активни 4
  Пехчево 482, Активни 1
  Дојран 339, Активни 1

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира