386 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.267 ТЕСТОВИ, ПОЧИНАА 6 ПАЦИЕНТИ

  386 НОВИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 2.267 ТЕСТОВИ, ПОЧИНАА 6 ПАЦИЕНТИНајмногу нови болни има во Скопје - 178, па во Струмица 44, а во скопската Општина Центар има најмногу активни, 265. - Возило на Брза помош на Клиниките во Скопје. (Фото: К. Попов)

  Од 2.267 тестови регистрирани се 386 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа, а починаа 6 пациенти, соопшти Министерството за здравство. Најмногу нови болни има во Скопје – 178, па во Струмица 44 и следат: Куманово-18, Дебар-1, Штип-8, Прилеп-20, Тетово-13, Струга-9, Велес-5, Битола-13, Охрид-7, Кавадарци-3, Гостивар-4, Гевгелија-18, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Кочани-10, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-7, Валандово-3, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-4, Неготино-2.

  Во болнички услови починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје на 67-годишна возраст,  пациентка од Тетово (72), од Битола (44), Струга (62) и Свети Николе (81).

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 49 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, а хоспитализирани се 5 деца и 5 мајки суспектни на вирусот. Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ примени се 5, а вкупно хоспитализирани се 42 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 21, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 212, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од: Скопје-61, Куманово-23, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-9, Тетово-5, Струга-2, Велес-5, Битола-6, Гостивар-2, Гевгелија-1, Струмица-15, Крива Паланка-2, Радовиш—2, Кочани-1, Пробиштип-2, Берово-4, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-5.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 20.163, оздравеа 16.009, починаа 781, а  активни случаи се 3.373. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 8.088, активни 1432

  • Куманово 1.854, активни 162

  • Дебар 292, активни 34

  • Штип 1.327, активни 92

  • Прилеп 773, активни 144

  • Тетово 1549, активни 188

  • Струга 708, активни 51

  • Велес 357, активни 36

  • Битола 367, активни 90

  • Охрид 454, активни 42

  • Кавадарци 263, активни 47

  • Гостивар 967, активни 72

  • Гевгелија 178, активни 78 (11 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 27 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 394, активни 232

  • Крива Паланка 142, активни 45

  • Радовиш 122, активни 47

  • Крушево 20, активни 1

  • Кочани 475, активни 207

  • Пробиштип 123, активни 18

  • Демир Хисар 62, активни 2

  • Македонски Брод 95, активни 2

  • Пехчево 46, активни 3

  • Берово 139, активни 53

  • Валандово 60, активни 45

  • Виница 130, активни 40

  • Делчево 180, активни 89 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 26, активни 2

  • Свети Николе 394, активни 65

  • Кичево 347, активни 30

  • Ресен 167, активни 8

  • Неготино 64, активни 16 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2.267 теста се преку: ИЈЗ-493, ЦЈЗ Скопје-73, Авицена-515, Биотек-277, МАНУ -143, Жан Митрев (Филип Втори)-424, Систина со ПЦР метода -148, лабораторија Лаор –32, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-89, Инфективна клиника-10, ГАК-16, Синлаб-31, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 203779 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

  • Чаир – 73

  • Гази Баба – 147

  • Аеродром – 257

  • Карпош – 242

  • Центар – 265

  • Кисела Вода – 157

  • Ѓорче Петров – 118

  • Бутел – 56

  • Шуто Оризари – 13

  • Студеничани – 2

  • Сарај – 16

  • Арачиново – 4

  • Илинден – 31

  • Сопиште – 4

  • Чучер Сандево – 2

  • Петровец – 9

  • Зелениково – 4

  • Странец – 10

  • Нераспределен-22

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира