535 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, ПОЧИНАА 6, АКТИВНИ СЕ 4.597

  535 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ЗА 24 ЧАСА, ПОЧИНАА 6, АКТИВНИ СЕ 4.597На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 19 пациенти, вкупно се хоспитализирани 95 пациенти, а во „8 Септември“ има 5 приеми, а вкупно хоспитализирани се 40 пациенти. - Возило на Брза помош пред монтажната болница на Инфективна. (Фото: К. Попов)

  Во последните 24 часа од 2.445 тестирања регистрирани се 535 нови случаи на ковид-19, а во болнички услови починаа 6 лица: пациенти од Битола (66), Куманово (57), Прилеп (72), Свети Николе (69), Велес (67) и Неготино (55).

  Според извештајот на Министерството за здравство, најмногу нови болни има во Скопје-277, па следат: Куманово-17, Дебар-7, Штип-22, Прилеп-26, Тетово-18, Струга-8, Велес-10, Битола-13, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-5, Гевгелија-24, Струмица-30, Крива Паланка-2, Радовиш-6, Кочани-12, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Валандово-5, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-9, Кичево-15, Ресен-8, Неготино-5.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 19 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 95 пациенти. На кислородна поддршка се 63 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 9 мајки позитивни на ковид-19, 1 дете и 2 мајки суспектни на вирусот.

  Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ има 5 приеми, а вкупно хоспитализирани се 40 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 40, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 216, позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Институтот за јавно здравје регистрира 168 оздравени пациенти од: Скопје-68, Штип-4, Прилеп-14, Тетово-11, Струга-4, Велес-5, Битола-10, Охрид-2, Кавадарци-2, Гостивар-3, Гевгелија-5, Струмица-8, Кочани-14, Пробиштип-1, Берово-5, Виница-4, Делчево-2, Свети Николе-3, Кичево-1, Неготино-2.

  Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата има 22.170, оздравеа 16.758, починаа 815, а активни случаи во земјата има 4.597.
  Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  • Скопје 9149, активни 2178

  • Куманово 1915, активни 184

  • Дебар 301, активни 43

  • Штип 1402, активни 143

  • Прилеп 865, активни 192

  • Тетово 1640, активни 233

  • Струга 735, активни 69

  • Велес 402, активни 73

  • Битола 416, активни 113

  • Охрид 480, активни 62

  • Кавадарци 288, активни 65

  • Гостивар 1008, активни 86

  • Гевгелија 229, активни 112 (13 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 32 на Богданци и 12 се странски државјани)

  • Струмица 503, активни 303

  • Крива Паланка 163, активни 56

  • Радовиш 154, активни 68

  • Крушево 20, активни 0

  • Кочани 524, активни 199

  • Пробиштип 133, активни 20

  • Демир Хисар 64, активни 3

  • Македонски Брод 96, активни 3

  • Пехчево 48, активни 4

  • Берово 155, активни 46

  • Валандово 69, активни 41

  • Виница 142, активни 43

  • Делчево 196, активни 102 (36 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

  • Кратово 27, активни 3

  • Свети Николе 416, активни 64

  • Кичево 378, активни 51

  • Ресен 179, активни 18

  • Неготино 73, активни 20 (13 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 2.445 теста се преку: ИЈЗ-577, ЦЈЗ Скопје-131, Авицена-579, Биотек-282, МАНУ -175, Жан Митрев (Филип Втори) -305, Систина со ПЦР метода -185, лабораторија Лаор –54, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-86, Инфективна клиника-5, ГАК-8, Синлаб-42, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 214.235 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

  • Чаир – 96

  • Гази Баба – 213

  • Аеродром – 429

  • Карпош – 373

  • Центар – 395

  • Кисела Вода – 257

  • Ѓорче Петров – 183

  • Бутел – 82

  • Шуто Оризари – 14

  • Студеничани – 3

  • Сарај – 15

  • Арачиново – 4

  • Илинден – 32

  • Сопиште – 18

  • Чучер Сандево – 6

  • Петровец –10

  • Зелениково – 5

  • Странец – 12

  • Нераспределен-31

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира