ДАЛИП ЈАХЈА Е НОВ ДИРЕКТОР НА КЛИНИКАТА ЗА ОРТОПЕДИЈА ОТКАКО КАМНАР СЕ ПОВЛЕЧЕ

  ДАЛИП ЈАХЈА Е НОВ ДИРЕКТОР НА КЛИНИКАТА ЗА ОРТОПЕДИЈА ОТКАКО КАМНАР СЕ ПОВЛЕЧЕД-р Јахја доаѓа од Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) на местото на досегашниот директор, д-р Виктор Камнар

  Доктор Далип Јахја е назначен за нов директор на Клиниката за ортопедија, соопшти Министерството за здравство. Д-р Јахја доаѓа од Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) на местото на досегашниот директор д-р Виктор Камнар кој  утрово ги информирал колегите дека се повлекува од раководната позиција поради лични причини.

  „Се повлекувам од директор, останувам да работам на Клиниката и останувам да предавам на Медицинскиот факултет“, вели Камнар.

  Клиниката за ортопедија е дел од Универзитетската клиника за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ). Директор на ТОАРИЛУЦ од почетокот на месецов е д-р Александар Трајановски, специјалист ортопед од истата клиника. Претходно директор на ТОАРИЛУЦ беше Илир Хасани, кој како претставник на ДУИ стана заменик министер за здравство.

  Камнар беше директор на Клиниката за ортопедија нешто повеќе од три години.

  ДИРЕКТОРОТ НА КЛИНИКАТА ЗА ОРТОПЕДИЈА ВИКТОР КАМНАР ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

  ЧИТАЊЕТО Е БЕСПЛАТНО.

  АМА НОВИНАРСТВОТО НЕ Е.

  Поддржете го слободното, независно, професионално новинарство. Новинарство со интегритет.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира