ДИРЕКТОРОТ НА ЗАТВОРОТ ВО ШУТКА ЈА ДОСТАВИЛ ОСТАВКАТА ДО ВЛАДА, ДИСЦИПЛИНСКА ПОСТАПКА ЗА 11 ВРАБОТЕНИ ВО ЗАТВОРОТ ЗА ИНЦИДЕНТИТЕ СО ЈАНАКИЕСКИ И РИСТОВСКИ

  ДИРЕКТОРОТ НА ЗАТВОРОТ ВО ШУТКА ЈА ДОСТАВИЛ ОСТАВКАТА ДО ВЛАДА, ДИСЦИПЛИНСКА ПОСТАПКА ЗА 11 ВРАБОТЕНИ ВО ЗАТВОРОТ ЗА ИНЦИДЕНТИТЕ СО ЈАНАКИЕСКИ И РИСТОВСКИДиректорот на затворот во Шутка Ѓоко Котевски во петокот кажа дека го прифаќа барањето на премиерот Зоран Заев да поднесе оставка поради инцидентите со поранешните министри Миле Јанакиески и Спире Ристовски, кои се во притвор како осомничени за организација на нападот на Собранието на 27 април 2017. (Фото: СДК.МК)

  Директорот на затворот во Шутка Ѓоко Котевски ја доставил оставката до Владата, како и извештајот за инцидентите со поранешните министри Миле Јанакиески и Спире Ристовски, кои на 21 февруари беа физички нападнати во затворот, објави државната агенција МИА.

  Котевски кажа и дека извештајот е доставен и до Министерството за правда и до Управата за извршување санкции и дека за 11 лица од затворот биле покренати дисциплински постапки, откако кај нив биле утврдени пропусти во постапувањето.

  Јанакиески и Ристовски беа притворени на 20 февруари како осомничени за организација на нападот на Собранието на 27 април 2017. По инцидентот во затворот, Јанакиески беше пуштен во куќен притвор.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира