ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ И 155 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.845 ТЕСТОВИ, НАЈМНОГУ ВО СКОПЈЕ И ГОСТИВАР

  ДВАЈЦА ПОЧИНАТИ И 155 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.845 ТЕСТОВИ, НАЈМНОГУ ВО СКОПЈЕ И ГОСТИВАРПочинатите се од Скопје (80 години) и од Штип (74), во болнички услови, но Министерството не прецизира во кои болници; - Скопјани се движат низ градот во дождлив ден. (Фото: Ѓ. Личовски)

  Двајца починати и 155 нови случаи на ковд-19 од 1.845 тестирања, е билансот во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Починатите се од Скопје (80 години)  и од Штип (74),  во болнички услови, но Министерството не прецизира во кои болници.

  Новорегистрираните 155 случаи на ковид-19 во: Скопје 51, Куманово 11, Дебар 2, Штип 13, Прилеп 4, Тетово 10, Струга 3, Битола 1, Охрид 6, Кавадарци 14, Гостивар 22, Гевгелија 1, Пробиштип 1, Демир Хисар 4, Македонски Брод 5, Виница 2, Кичево 3 и Неготино 2.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 80 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема на механичка вентилација.

  Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот, а 3 пациенти суспектни на вирусот.

  Во ГОБ „8 Септември“ примени се 9 нови, вкупно хоспитализирани се 76 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 115 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

  Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.428. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 5051, активни 1241
  • Куманово 1125, активни 254
  • Дебар 210, активни 119
  • Штип 923, активни 371
  • Прилеп 341, активни 45
  • Тетово 1081, активни 196
  • Струга 473, активни 190
  • Велес 227, активни 20
  • Битола 154, активни 70
  • Охрид 294, активни 86
  • Кавадарци 97, активни 75
  • Гостивар 535, активни 300
  • Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
  • Струмица 39, активни 23
  • Крива Паланка 25, активни 11
  • Радовиш 29, активни 6
  • Крушево 16, активни 7
  • Кочани 108, активни 20
  • Пробиштип 59, активни 17
  • Демир Хисар 40, активни 30
  • Македонски Брод 47, активни 38
  • Пехчево 6, активни 0
  • Берово 8, активни 4
  • Валандово 7, активни 1
  • Виница 28, активни 24
  • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
  • Кратово 14, активни 4
  • Свети Николе 230, активни 118
  • Кичево 182, активни 112
  • Ресен 146, активни 19
  • Неготино 30, активни 10 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

  Направените 1845 теста се преку: ИЈЗ-853, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-174, Биотек-282, МАНУ -111, Жан Митрев (Филип Втори)-181, Систина со PCR метода -141, Судска медицина -14, ЦЈЗ Битола-42, Инфективна клиника-6, ГАК-6. Досега во земјата се направени вкупно 111791 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти од:
  -Скопје 40
  -Куманово 17
  -Штип 22
  -Прилеп 6
  -Велес 2
  -Битола 2
  -Гостивар 5
  -Радовиш 10
  -Крушево 1
  -Пробиштип 5
  -Демир Хисар 1
  -Македонски Брод 3
  -Кратово 1
  -Свети Николе 12

  Досега во земјата се направени вкупно 111.791 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

  Вкупно ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата се 11.554, од кои оздравени 7.607, починати 519, а во моментов активни случаи 3.428.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира