ЕДЕН ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 17 ПОЗИТИВНИ ОД 2.896 ТЕСТОВИ

  ЕДЕН ПОЧИНАТ ОД КОВИД-19 И УШТЕ 17 ПОЗИТИВНИ ОД 2.896 ТЕСТОВИAктивни се 241 болен од ковид-19. (Фото: СДК.МК)

  Едно починато лице и уште 17 ковид позитивни од 2.896 тестирања, се регистрирани во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Почина лице на 70 години од Скопје, во болнички услови, а новите позитивни се од Тетово – 9, Скопје – 6, и Прилеп и Гостивар – по 1.

  Регистрирани сe 7 оздравени пациенти од: Куманово и Тетово – по 3 и Скопје – 1.

  Направени се 2.896 тестови.

  Досега во земјата се направени вкупно 941.178 тестирања на ковид-19.

  Вкупно ковид дијагностицирани досега се 155.981,од кои оздравени се 150.251, починати 5.489, а активни се 241 болен.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 68782, Активни 94
  Куманово 8895, Активни 14
  Прилеп 8329, Активни 2
  Тетово 7353, Активни 80
  Битола 6310, Активни 2
  Велес 5474, Активни 0
  Гостивар 5200, Активни 17
  Кавадарци 5156, Активни 1
  Охрид 5023, Активни 4
  Штип 4963, Активни 3
  Струмица 4126, Активни 3
  Струга 2985, Активни 4
  Кочани 2794, Активни 2
  Кичево 2604, Активни 7
  Гевгелија 2196, Активни 1
  Неготино 2184, Активни 0
  Свети Николе 1525, Активни 1
  Ресен 1234, Активни 0
  Крива Паланка 1227, Активни 0
  Радовиш 1161, Активни 0
  Берово 1032, Активни 1
  Делчево 973, Активни 0
  Дебар 947, Активни 5
  Виница 886, Активни 0
  Пробиштип 789, Активни 0
  Валандово 667, Активни 0
  Богданци 494, Активни 0
  Крушево 490, Активни 0
  Демир Хисар 400, Активни 0
  Демир Капија 396, Активни 0
  Кратово 377, Активни 0
  Македонски Брод 359, Активни 0
  Пехчево 269, Активни 0
  Македонска Каменица 249, Активни 0
  Дојран 132, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира