ЕЛЕКТРОНСКИ ЦИГАРИ МОЖЕ ДА СЕ ПУШАТ ВО ЗАТВОРЕНИ ЈАВНИ ПРОСТОРИИ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТА

    ЕЛЕКТРОНСКИ ЦИГАРИ МОЖЕ ДА СЕ ПУШАТ ВО ЗАТВОРЕНИ ЈАВНИ ПРОСТОРИИ, ОДЛУЧИ ВЛАДАТАСпоред Министерството за здравство, користењето на несогорливите производи од тутун, уредите за нивно загревање и електронски цигари не претставува пушење и следствено, не потпаѓаат под забраната за пушење. (Фото: ЕПА)

    Несогорливите тутунски производи и уредите за нивно загревање не спаѓаат под забраната за пушење од член 3 став 1 од Законот за заштита од пушењето и според тоа електронските цигари може да се пушат и во затворенот дел на јавните простории, одлучи владата на вечерашната седница усвојувајќи го мислењето на Министерството за здравство.

    „Според Министерството за здравство, користењето на несогорливите производи од тутун, уредите за нивно загревање и електронски цигари не претставува пушење и следствено, не потпаѓаат под забраната за пушење од член 3 став 1 од Законот за заштита од пушењето, односно истите може да се користат и во затворениот дел од јавните простории, имајќи ги предвид одредбите од членот 3 став 1 точка 3 од Закон за тутун, производи од тутун и сродни производи. Ова оттаму што според оваа одредба пушењето е дефинирано како ‘поседување или користење на тутунски производ кој согорува, без оглед дали чадот активно се вдишува или издишува’“, соопшти Министерството за здравство.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира