НОВИ 115 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.652 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  НОВИ 115 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.652 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИВо земјава активни се 594 случаи.(Фото: СДК.МК)

  Во изминатите 24 часа направени се 1.652 тестови, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19 и тоа: Скопје – 59, Битола – 14, Прилеп – 7, Кавадарци и Охрид – по 5, Гевгелија – 4, Гостивар, Штип и Ресен – по 3, Куманово, Струмица и Неготино – по 2, Тетово, Велес, Кочани, Струга, Крива Паланка и Делчево – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (115), регистрирани се 23 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

  Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од: Скопје – 47, Битола – 20, Тетово и Берово по 4, Гевгелија, Гостивар, Ресен, Куманово и Делчево – по 3, Прилеп, Кавадарци и Пробиштип – по 2, Неготино, Кочани и Кичево – по 1.

  Направени се 1.652 тестови преку: ИЈЗ-223, ЦЈЗ Скопје-75, ЦЈЗ Битола-49, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-18, ЦЈЗ Куманово-30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-2, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–65, Жан Митрев (Филип Втори)-48, Авицена-47, Биотек-111, Систина-50, лабораторија Лаор-26, Синлаб-20, Ремедика-18, Плодност-18, Генеа-11, Никоб Лаб-79, ВФВ Медикал-11, Ели Медика Плус-13, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–4, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 696.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.032.020 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.413, бројот на оздравени пациенти е 300.532, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 594.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 145917, Активни 257
  Куманово 16648, Активни 12
  Битола 15487, Активни 121
  Прилеп 14178, Активни 31
  Тетово 13464 , Активни11
  Кавадарци 10659, Активни 19
  Велес 9777, Активни 16
  Гостивар 9594, Активни 13
  Охрид 8872, Активни 30
  Струмица 8068, Активни 14
  Штип 8033, Активни 12
  Кичево 5631, Активни 9
  Кочани 5079, Активни 4
  Струга 4721, Активни 5
  Гевгелија 4412, Активни 8
  Неготино 3681, Активни 2
  Ресен 2733, Активни 13
  Свети Николе 2624, Активни 0
  Радовиш 2530, Активни 2
  Крива Паланка 2414, Активни 1
  Делчево 1980, Активни 1
  Дебар 1674, Активни 1
  Берово 1660, Активни 1
  Валандово 1488, Активни 3
  Виница 1393, Активни 2
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1020, Активни 1
  Кратово 966, Активни 2
  Крушево 926, Активни 0
  Демир Хисар 832, Активни 2
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 523, Активни 0
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира