НОВИ 373 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ПОЧИНАТИ 14 ЛИЦА ОД КОИ 6 СЕ ОД ИЗМИНАТИТЕ ТРИ НЕДЕЛИ

  НОВИ 373 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ПОЧИНАТИ 14 ЛИЦА ОД КОИ 6 СЕ ОД ИЗМИНАТИТЕ ТРИ НЕДЕЛИАктивни се 5.006 случаи. (Фото: СДК.МК)

  Нови 373 нови случаи на ковид-19 се регистрирани изминатите 24 часа од направени 5.489 тестирања. Новите случаи се во Скопје – 196, Битола – 36, Охрид – 20, Кавадарци – 18, Прилеп – 17, Струмица и Гевгелија – по 11, Велес – 9, Крива Паланка – 7, Куманово и Штип – по 6, Кичево, Неготино, Ресен, Валандово и Македонски Брод – по 4, Тетово, Кочани и Делчево – по 3, Радовиш – 2, Струга, Богданци, Демир Хисар, Демир Капија и Дојран – по 1.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 8 починати лица од Скопје (54г, 66г, 68г, 71г, 79г ,87г, 87г и 87г), две починати лица од Битола (67г и 72г) и по едно починато лице од Кичево (75г) и Штип (74г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

  Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се шест починати лица со датум на смрт од 03.12. до 21.12.2021 година. Регистрираните се починати лица од Скопје (3), Битола(1), Куманово (1) и Струга (1). На возраст од 65 до 92 години. Три лица се починати во болнички услови и три лица се починати во домашни услови.

  Регистрирани сe 320 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Прилеп – 24, Битола – 19, Кавадарци – 18, Охрид – 13, Велес – 9, Гевгелија – 8, Штип – 7, Куманово – 6, Ресен, Тетово и Радовиш – по 5, Кичево и Валандово – по 4, Струмица и Кратово – по 3, Неготино и Кочани – по 2, Крива Паланка, Делчево, Демир Хисар, Свети Николе, Берово, Виница, Пробиштип и Пехчево – по 1.

  Направените 5.489 тестови преку: ИЈЗ-322, ЦЈЗ Скопје-50, ЦЈЗ Битола-84, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–2, ЦЈЗ Куманово-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–144, Жан Митрев (Филип Втори)-95, Авицена-242, Биотек-258, Систина-92, лабораторија Лаор-279, Синлаб-54, Ремедика-12, Плодност-66, Генеа-28, Никоб лаб-624, ВФВ Медикал-92, Ели Медика-131, Ројал Медика–64, Спектра-ММ-15, Рапид Лаб–72, Жан Митрев Струмица–19, Нова Лаб Дијагностика–3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.586.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.591.522 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 224.507, бројот на оздравени пациенти е 211.548, на починати е 7.953, а бројот на активни случаи изнесува 5.006.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 98738, Активни 2550
  Куманово 13132, Активни 109
  Тетово 11425, Активни 73
  Прилеп 10815, Активни 350
  Битола 9280, Активни 378
  Гостивар 8082, Активни 18
  Велес 7519, Активни 142
  Кавадарци 7430, Активни 184
  Охрид 6815, Активни 233
  Штип 6757, Активни 85
  Струмица 6297, Активни 142
  Кичево 4324, Активни 67
  Кочани 4112, Активни 53
  Струга 3938, Активни 30
  Гевгелија 2947, Активни 100
  Неготино 2636, Активни 34
  Свети Николе 2155, Активни 27
  Крива Паланка 1965, Активни 43
  Ресен 1879, Активни 92
  Радовиш 1814, Активни 36
  Берово 1483, Активни 13
  Делчево 1469, Активни 30
  Дебар 1458, Активни 1
  Виница 1180, Активни 12
  Пробиштип 1142, Активни 10
  Валандово 1044, Активни 62
  Кратово 789, Активни 4
  Богданци 690, Активни 35
  Демир Хисар 643, Активни 26
  Крушево 608, Активни 13
  Македонски Брод 543, Активни 33
  Демир Капија 435, Активни 7
  Македонска Каменица 429, Активни 11
  Пехчево 359, Активни 0
  Дојран 175, Активни 3

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира