НОВИ 86 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ПОЧИНАТО ЕДНО ЛИЦЕ ОД 29 АПРИЛ

  НОВИ 86 СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ПОЧИНАТО ЕДНО ЛИЦЕ ОД 29 АПРИЛОд вкупниот број на позитивни 86, регистрирани се 18 реинфекции.(Фото: СДК.МК)

  Во изминативе 24 од направени се 1.167 тестови, се регистрирани се 86 нови случаи на ковид-19: Скопје – 65, Битола – 4, Прилеп – 3, Гостивар, Штип, Ресен и Берово – по 2, Кавадарци, Велес, Охрид, Струмица, Кочани и Крива Паланка – по 1. Од вкупниот број на позитивни (86), регистрирани се 18 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Демир Капија (74г),починато во болнички услови. Лицето е починато на 29.04.2022 година.

  Регистрирани се 87 оздравени пациенти од: Скопје – 58, Битола – 8, Кавадарци – 6, Охрид – 4, Гостивар, Кочани, Струга и Гевгелија – по 2, Ресен, Радовиш и Демир Хисар – по 1.

  Направените1.167 тестови се преку: ИЈЗ-77, ЦЈЗ Скопје-108, ЦЈЗ Битола-36, ЦЈЗ Прилеп-6, ЦЈЗ Тетово-7, ЦЈЗ Куманово-22, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-13, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–50, Жан Митрев (Филип Втори)-41, Авицена-33, Биотек-48, Систина-49, лабораторија Лаор-21, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-14, Генеа-13, Никоб Лаб-71, ВФВ Медикал-6, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–2, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 512.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.043.694 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.199, бројот на оздравени пациенти е 301.361, на починати е 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 541.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 146406, Активни 335
  Куманово 16665, Активни 13
  Битола 15591, Активни 71
  Прилеп 14197, Активни 17
  Тетово 13470, Активни 5
  Кавадарци 10676, Активни 10
  Велес 9784, Активни 3
  Гостивар 9605, Активни 7
  Охрид 8891, Активни 13
  Струмица 8072, Активни 2
  Штип 8046, Активни 10
  Кичево 5643, Активни 9
  Кочани 5088, Активни 5
  Струга 4724, Активни 2
  Гевгелија 4418, Активни 3
  Неготино 3687, Активни 2
  Ресен 2746, Активни 11
  Свети Николе 2628, Активни 3
  Радовиш 2530, Активни 0
  Крива Паланка 2415, Активни 1
  Делчево 1983, Активни 1
  Дебар 1675, Активни 1
  Берово 1676, Активни 13
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1393, Активни 0
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 965, Активни 0
  Крушево 927, Активни 1
  Демир Хисар 835, Активни 1
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 2
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира