НОВИ 89 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.271 ТЕСТ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  НОВИ 89 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 1.271 ТЕСТ, НЕМА ПОЧИНАТИОд вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 17 реинфекции.(Фото: СДК.МК)

  Во изминативе 24 часа се регистрирани нови 89 случаи на ковид-19 од направени 1.271 тест. Новите случаи се: Скопје – 42, Битола – 15, Кочани, Неготино и Ресен – по 4, Кавадарци и Гостивар – по 3, Куманово, Велес, Кичево и Свети Николе – по 2, Прилеп, Охрид, Струмица, Струга, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1.

  Од вкупниот број на позитивни (89), регистрирани се 17 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.

  Регистрирани сe 58 оздравени пациенти од: Скопје – 29, Битола – 11, Гостивар, Велес и Прилеп – по 3, Куманово, Демир Хисар и Тетово – по 2, Кочани, Кавадарци и Охрид – по 1.

  Направените 1.271 тест се преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-22, ЦЈЗ Куманово-29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–67, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-19, Биотек-41, Систина-38, лабораторија Лаор-24, Синлаб-21, Ремедика-14, Плодност-9, Генеа-14, Никоб Лаб-81, ВФВ Медикал-10, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 539.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.034.656 тестирања на ковд-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.595, бројот на оздравени пациенти е 300.675, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 633.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 146010, Активни 281
  Куманово 16651, Активни 13
  Битола 15518, Активни 131
  Прилеп 14182, Активни 32
  Тетово 13468, Активни 11
  Кавадарци 10666, Активни 22
  Велес 9781, Активни 13
  Гостивар 9597, Активни 11
  Охрид 8878, Активни 30
  Струмица 8070, Активни 8
  Штип 8035, Активни 13
  Кичево 5634, Активни 11
  Кочани 5083, Активни 5
  Струга 4723, Активни 5
  Гевгелија 4413, Активни 8
  Неготино 3685, Активни 6
  Ресен 2737, Активни 16
  Свети Николе 2626, Активни 2
  Радовиш 2530, Активни 1
  Крива Паланка 2415, Активни 2
  Делчево 1980, Активни 1
  Дебар 1674, Активни 1
  Берово 1661, Активни 2
  Валандово 1488, Активни 1
  Виница 1393, Активни 2
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1020, Активни 1
  Кратово 966, Активни 2
  Крушево 926, Активни 0
  Демир Хисар 833, Активни 1
  Македонски Брод 736, Активни 0
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 523, Активни 0
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира