ПАРИЧНА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ОД ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНА ГАЗИ БАБА

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ПАРИЧНА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ОД ГРАД СКОПЈЕ И ОПШТИНА ГАЗИ БАБА

  Советот на Град Скопје на вонредна седница донесе одлука да им исплати по 180.000 денари еднократна парична помош на семејствата со загинати во вчерашното невреме.
  Советот, како и Управувачкиот центар за кризи претходно, и предложи на Владата на вонредната седница, закажана за 16.30 часот, да прогласи кризна состојба во скопскиот и тетовскиот регион, кои беа најтешко погодени од синоќешното невремено. Вонредна седница имаше и Советот на општина Гази Баба, на чија територија имаше најмногу жртви и материјална штета, и беше решено семејствата со загинати да добијат по 100.000 денари еднократна парична помош.
  Засега се пријавени 20 загинати во силното невреме што го зафати скопскиот регион.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари