ПАТНИК СЕ СОБЛЕКОЛ ГОЛ ДО ПОЈАС И ВИКАЛ „УЧК“ НА ЛЕТОТ ОД БРИСЕЛ ЗА СКОПЈЕ, ПРИВЕДЕН ВО ПОЛИЦИЈА

  ПАТНИК СЕ СОБЛЕКОЛ ГОЛ ДО ПОЈАС И ВИКАЛ „УЧК“ НА ЛЕТОТ ОД БРИСЕЛ ЗА СКОПЈЕ, ПРИВЕДЕН ВО ПОЛИЦИЈАПолицијата го приведе во авионот за аресивно однесување веднаш по слетувањето. (Фото: Аматерска фотографија на очевидец)

  Патник се соблекол гол до појас, викал „УЧК“ и агресивно ги вознемирувал патниците на денешниот лет на „Визер“ од Брисел за Скопје. Полицијата го приведе веднаш по слетувањето на скопскиот аеродром околу 12.30 часот.

  „Засега е познато дека станува збор за косовски државјанин кој е задржан на граничниот премин Меѓународен аеродром Скопје поради агресивно однесување. Се работи на расчистување на случајот“, ни изјавија од Министерството за внатрешни работи (МВР).

  Според патници на летот, мажот со крупна конституција кој изгледал дека најверојатно е пијан или под дејсто на дрога, почнал многу гласно да вика околу половина час пред да почне постапката за слетување. Тој прво го вознемирувал патникот на седиштето пред него, па човекот морал да се премести понапред во авионот. И покрај опомените од кабинскиот персонал, мажот продолжил да вика. Кога стјуардесата го најавила слетувањето и побарала патниците да останат врзани на своите места, тој станал и почнал да оди низ авионот при што се соблекол гол до појас. Тогаш патниците видно се вознемириле, а децата почнале да плачат. Стјуардесата преку разглас ги повикала да бидат смирени, а мажот продолжил да оди низ авионот и кога дошол во задниот дел, почнал да удира по седиштата и конечно седнал.

  Полицијата го приведе во авионот веднаш по слетувањето.

  Инциденти сo агресивно однесување од ваков тип не се невообичаени на летовите за Скопје. Пред два месеца, патник беше приведен оти мастурбирал на летот од Лондон, а лани во два наврати патници од Брисел кои запалиле цигари на лет добија доживотна забрана за летање со „Визер“.

  М. КОСТОВА

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира