ПОСТАРИ ВО ПЕНЗИЈА ЗА ДА СЕ СПАСИ ПЕНЗИСКИОТ СИСТЕМ, ПРЕПОРАЧУВА ММФ

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

    ПОСТАРИ ВО ПЕНЗИЈА ЗА ДА СЕ СПАСИ ПЕНЗИСКИОТ СИСТЕМ, ПРЕПОРАЧУВА ММФ

    Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) препорачува да се разгледа опцијата Владата да ја зголеми старосната граница за пензионирање и да се имплементираат политики за зголемување на активната работна сила и зголемување на придонесите. Во најновиот извештај за Македонија, Фондот предупредува дека обезбедувањето одржливост на пензискиот систем е важна среднорочна цел.

    ММФ смета дека актуелниот пензиски систем во Македонија се соочува значителна финансиска нерамнотежа поради стареењето на популацијата и намалување на придонесите. Пензискиот дефицит, кој изнесува 4,5 отсто од БДП се планира да се зголеми двојно до 2030-та година, доколку не се спроведат сериозни промени.

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира