ПРОТЕСТОТ СЕ ПРЕСЕЛИ ПРЕД ВЛАДАТА

a:1:{s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ПРОТЕСТОТ СЕ ПРЕСЕЛИ ПРЕД ВЛАДАТА

  Антивладиниот протест во Скопје продолжи пред Владата на Република Македонија, откако полицијата не им дозволи на демонстрантите да се движат кон Уставниот суд. Демонстрантите се обидоа да се нагодат со полицајците и фрлаа боја врз лавовите на мостот „Гоце Делчев“. Откако скандира „Пуштете го народот!“ демонстрантите се откажаа од намерата да го минат мостот и се вратија назад на просторот пред Владата.

  Демонстрантите што ги организира граѓанската иницијатива Протестирам од пред зградата на Специјалното обвинитeлство (СЈО) сакаа преку мостот Гоце Делчев да стигнат до Уставниот суд, како „еден од симболите на неправда и корумпираност“.

  На почетокот беа многу помалку од вчера, но од минута во минута нивниот број се зголемува. Протестот е мирен. Репортерите на СДК.МК забележаа дури и поздравување помеѓу полицајците и демонстрантите.

  Веќе дванаесетти ден демонстрантите бараат повлекување на одлуката за аболиција на политичарите против кои се води истрага и против кои е покренато обвинение од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), итна и неотповиклива оставка на претседателот Ѓорге Иванов, произнесување на Уставниот суд за уставноста на СЈО, формирање специјално одделение на Кривичниот суд, кое ќе биде надлежно за случаите под јурисдикција на СЈО, итно повлекување на одлуката за одржување на парламентарни избори на 5 јуни, задолжително вклучување и присуство на независни претставници на граѓанското општество во процесот на решавање на кризата и, формирање на преодна влада која докрај ќе ги имплементира итните реформски приоритети од извештајот на Прибе.

  Уставниот суд на 16 март повторно му ја врати можноста на претседателот да помилува осуденици за изборни нерегуларности, педофили, наркодилери, како и лица осудени за дела против човечноста.

  Претседателот Ѓорге Иванов ја искористи одлуката на Уставниот суд. На 12 април донесе одлука да помилува 56 политичари и нивни соработници против кои се води истрага, или се под сомневање дека сториле криминал кој произлегува од содржината на прислушуваните разговори.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари