РАЗЛИКАТА МЕЃУ ПЕНДАРОВСКИ И СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА Е 1%

    РАЗЛИКАТА МЕЃУ ПЕНДАРОВСКИ И СИЛЈАНОВСКА-ДАВКОВА Е 1%Од гласањето во Скопје (Фото: Ѓ. Личовски)

    По преброени над 50% од гласовите од првиот круг на претседателските избори, кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски е во тесно водство пред кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова.

    Пендаровски има 224.113 (42,69%), додека Силјановска-Давкова има 217.022 (41,34%), според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија. Блерим Река има 61.754 (11,76%).

    Симнете ја мобилната апликација

    ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира