РЕЗУЛТАТ ВО СОВЕТНИЦИ: СДСМ – ВМРО-ДПМНЕ 552:432

  РЕЗУЛТАТ ВО СОВЕТНИЦИ: СДСМ – ВМРО-ДПМНЕ 552:432СДСМ има поголем број советници во сите скопски општини вклучувајќи го и Град Скопје, освен Гази Баба каде два советника повеќе има ВМРО-ДПМНЕ, а во Бутел двете партии имаат по 8 советници;- од прославата на СДСМ за победата на локалните избори пред Влада (Фото: Ѓ. Личовски)

  СДСМ ќе има мнозинство во Советите во поголемиот дел од Општините. Според распределбата на мандатите објавена на страната на Државната изборна комисија, СДСМ има поголем број советници во сите скопски општини вклучувајќи го и Град Скопје, освен Гази Баба каде два советника повеќе има ВМРО-ДПМНЕ, а во Бутел двете партии имаат по 8 советници.

  СДСМ освои вкупно 552 советници, ВМРО-ДПМНЕ – 432, ДУИ – 133, Беса – 63 и Алијанса на Албанците (АА) – 61.

  ВМРО-ДПМНЕ има повеќе советнички места во Илинден, Лозово, Петровец, Росоман и Сопиште, во седум општини имаат ист број советници, а на сите останати места поголем број гласови добиле советничките листи на СДСМ.

  Град Скопје

  СДСМ 21

  ВМРО-ДПМНЕ 17

  ДУИ 3

  БЕСА 2

  Алијанса на Албанците 1

  Левица 1

  Аеродром

  СДСМ 15

  ВМРО-ДПМНЕ 12

  Бутел

  ВМРО-ДПМНЕ 8

  СДСМ 8

  Алијанса на Албанците 1

  БЕСА 1

  ДУИ 1

  Гази Баба

  ВМРО-ДПМНЕ 14

  СДСМ 12

  Коалиција заедно за Гази Баба 1

  Ѓорче Петров

  СДСМ 13

  ВМРО-ДПМНЕ 10

  Карпош

  СДСМ 14

  ВМРО-ДПМНЕ 6

  ГРОМ 2

  Левица 1

  Кисела Вода

  СДСМ 12

  ВМРО-ДПМНЕ 11

  Сарај

  ДУИ 10

  БЕСА 5

  Алијанса на Албанците 4

  Центар

  СДСМ 16

  ВМРО-ДПМНЕ 7

  Чаир

  ДУИ 9

  БЕСА 8

  ВМРО-ДПМНЕ 4

  СДСМ 4

  Алијанса на Албанците 2

  Шуто Оризари

  СДСМ 8

  Сојуз на Ромите 7

  ДУИ 2

  БЕСА 1

  Алијанса на Албанците 1

  Битола

  СДСМ 17

  ВМРО-ДПМНЕ 11

  Независна листа на Поинаку 2

  ДУИ 1

  Прилеп

  СДСМ 15

  ВМРО-ДПМНЕ 12

  Струмица

  СДСМ 14

  ВМРО–ДПМНЕ 9

  Куманово

  СДСМ 16

  ВМРО-ДПМНЕ 11

  ДУИ 3

  БЕСА 2

  Алијанса на Албанците 1

  Охрид

  СДСМ 11

  ВМРО-ДПМНЕ 10

  Коалиција ДУИ, БЕСА, Алијанса за Албанците 2

  Струга

  Алијанса на Албанците 8

  СДСМ 7

  ДУИ 6

  ВМРО-ДПМНЕ 4

  БЕСА 2

  Велес

  СДСМ 12

  ВМРО-ДПМНЕ 11

  Тетово         

  ДУИ 9

  Беса 6

  ВМРО-ДПМНЕ 5

  Алијанса на Албанците 4

  СДСМ 3

  ДПА 3

  Демократска партија на Турците 1

  Гостивар

  ДУИ 9

  Алијанса на Албанците 7

  ВМРО-ДПМНЕ 4

  СДСМ 4

  БЕСА 2

  Демократска партија на Турците 2

  Коалиција Алијанса за Албанците 2

  Движење за национално единство на Турците 1

  Штип

  СДСМ 12

  ВМРО-ДПМНЕ 11

  Гевгелија

  СДСМ 10

  ВМРО-ДПМНЕ 7

  Независна листа на Томе Ќичуков 2

  Дојран

  СДСМ 5

  ВМРО–ДПМНЕ 4

  Делчево  

  СДСМ 8

  ВМРО –ДПМНЕ 7

  Виница

  СДСМ 8

  ВМРО-ДПМНЕ 7

  Берово

  СДСМ 9

  ВМРО-ДПМНЕ 6

  Свети Николе

  СДСМ 8

  ВМРО –ДПМНЕ 7

  Радовиш

  СДСМ 8

  ВМРО-ДПМНЕ 7

  Независни кандидати 3

  Демократска партија на Турците 1

  Кочани

  СДСМ 10

  ВМРО-ДПМНЕ 8

  Независен кандидат 1

  Македонска Каменица

  СДСМ 6

  ВМРО –ДПМНЕ 5

  Пехчево

  СДСМ 6

  ВМРО-ДПМНЕ 5

  Пробиштип

  СДСМ 7

  ВМРО-ДПМНЕ 6

  Група избирачи 2

  Радовиш

  СДСМ 8

  ВМРО–ДПМНЕ 7

  Независна листа на Горан Поцев 2

  Независна листа на Игор Петков 1

  Демократска партија на Турците 1

  Ресен

  СДСМ 7

  ВМРО-ДПМНЕ 7

  ДУИ 1

  Демир Хисар

  СДСМ 6

  ВМРО-ДПМНЕ 5

  Валандово

  СДСМ 9

  ВМРО–ДПМНЕ 6

  Дебар

  ДУИ 5

  СДСМ 3

  Алијанса на Албанците 3

  ВМРО-ДПМНЕ 2

  БЕСА 2

  Демир Капија

  СДСМ 5

  ВМРО-ДПМНЕ 4

  Кавадарци

  СДСМ 9

  ВМРО-ДПМНЕ 8

  Кичево

  ДУИ 9

  ВМРО-ДПМНЕ 6

  СДСМ 4

  Алијанса на Албанците 3

  БЕСА 1

  Кратово

  СДСМ 9

  ВМРО-ДПМНЕ 6

  Крива Паланка

  СДСМ 12

  ВМРО-ДПМНЕ 7

  Крушево

  СДСМ 6

  ВМРО-ДПМНЕ 4

  ДУИ 1

  Неготино

  СДСМ 8

  ВМРО-ДПМНЕ 7

  Македонски брод

  СДСМ 4

  ВМРО-ДПМНЕ 2

  Група избирачи – Александар Максимоски 1

  Група избирачи – Бране Јованоски 1

  Група избирачи – Игор Јанкулоски 1

  Група избирачи – Ивица Димоски 1

  Група избирачи – Ивица Аврамоски 1

  Лозово

  ВМРО-ДПМНЕ  4

  СДСМ 3

  Движење за национално единство на Турците 1

  Народно движење за Македонија 1

  Градско

  СДСМ  4

  ВМРО-ДПМНЕ   3

  Група избирачи – Иванче Иванов   2

  Чашка

  СДСМ 4

  ВМРО-ДПМНЕ   3

  ДУИ   2

  Коалиција за подобра иднина – група избирачи – Фамих Бејлуров  2

   

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира