ШАРЕНА ПРАВДА

a:1:{s:9:"td_source";s:44:"Скопје(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  ШАРЕНА ПРАВДА

  Специјалната единица за бојадисување на Шарената револуција на вечерашниов протест со пиштоли со боја целосно го ишара Министрството за правда. Полицајците ги пуштија демонстрантите да дојдат до ѕидовите на министерството, а тие шараа извикувајќи „Мафија на робија“, „Шутка не ти бега, Никола!“. Демонстрантите сега се речиси пред Собранието, што е крајната цел на вечерашниот протест.

  Специјалната единица за бојадисување на Шарената револуција претходно со пиштоли со боја ги ишара столбовите пред Влада.

  „Став наместо страв“ е мотото на денешниот протест на Шарената револуција. Во импровизиран затвор зад решетки ставени се кукли со ликовите на аболицираните Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков, Миле Јанакиески, а целата инсталација оди на чело на колоната.

  Граѓанската иницијатива Протестирам денеска на својата страница на Фејсбук порача дека власта нема да ги заплаши со повиците за информативни разговори и ги повика граѓаните масовно да излезат на улиците.

  „Од оваа борба нема откажување! Нема да не заплашат заканите и притисоците! Нема да не заплашат повици за информативни разговори! Дознавме дека за утре е повикана Уранија Пировска.#Протестирам е прво лице еднина, но сите ќе бидеме солидарни се додека луѓе се под притисок на режимот. #Протестирам затоа значи и грижа за другите“, велат од движењето.

  За утре (среда) во 8:45 часот пред полициската станица Беко во Скопје, најавија протест за поддршка на извршната директорка на Хелсиншкиот комитет за човекови права Уранија Пировска и на проф. Мирјана Најчевска кои се повикани на информативен разговор поради учество во протестите. Вчера на информативен разговор беше повикан и претседателот на Хелсиншкиот комитет на Македонија и професор на Правниот факултет на УКИМ Гордан Калајџиев, кој доби прекршочна пријава за нарушување на одредбите од законот за јавна чистота и поради фрлање боја е казнет со 50 евра парична казна.

  Во соопштението Протестирам вели декаа нема да дозволат власта да избега со украденото, а уште помалку да останат во земјата несоочени со правда.
  „Нема да дозволиме повторно заташкување на ситуацијата и губење на уште една година во реформи од типот ’едно напред, три назад’“, се вели во соопштението и се повикуваат граѓаните, особено до оние кои сѐ уште не се вклучиле во протестите, да дојдат пред Специјалното јавно обвинителство и да се приклучат на протестот.

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира