СЈО БАРА ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ЗАШТИТА НА СВЕДОЦИ

a:2:{s:11:"td_subtitle";s:324:"ИзменитесепотребнивопостапкатазазаштитанасведоциивонасоканаелиминирањенаможностазапоставувањенабројнипречкивоработатанаСпецијалнотојавнообвинителство";s:9:"td_source";s:45:"Скопје,(САКАМДАКАЖАМ.МК)

  СЈО БАРА ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ЗАШТИТА НА СВЕДОЦИ

  Специјалното јавно обвинителство утринава повело иницијатива до Собранието да се донесат измени и дополнување на Законот за заштита на сведоци. Обвинителството вели дека ваквите измени се потребни за уредување на надлежноста на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела, поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.
  “Измените се потребни во постапката за заштита на сведоци и во насока на елиминирање на можноста за поставување на бројни пречки во работата на ова Јавно обвинителство. Во таа насока цениме дека донесувањето на овој закон ќе обезбеди целосна имплементација на начелото на автономност на ова Јавно обвинителство во истражувањето и гонењето на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите”, соопшти Специјалното обвинителство.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира

  Коментари