СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ РАСПИША ОГЛАС ЗА НОВ ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИ

  СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ РАСПИША ОГЛАС ЗА НОВ ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ЈАВНИ ОБВИНИТЕЛИПетар Аневски е претседател на Советот на јавни обвинители (Фото: СДК.МК)

  Претседателот на Собранието Талат Џафери распиша оглас за избор на член на Советот на јавни обвинители. Огласот Џафери го распишал вчера, а денеска е објавен во дел од дневните весници, а треба да биде објавен и во „Службен весник“.

  Како што стои во објавата, станува збор за избор на член на Советот од „редовите на универзитетски професори по право, адвокати и други истакнати правници“, кој го избира Собранието на Република Македонија.

  Собранието избира вкупно 4 членови на Советот кои доаѓаат од оваа фела, од кои двајца се од заедниците кои не се мнозинство во државата.

  „Заинтересираните кандидати, универзитетски професори по право, адвокати и други истакнати правници, во рок од 15 дена од денот на објавувањето на овој оглас во ‘Службен весник’ треба до Собранието на Република Македонија да поднесат пријава, лична биографија и документи, во оригинал или копија заверена на нотар, со кои ќе докажат дека се универзитетски професори по право, адвокати и истакнати правници“, стои во огласот.

  Според Законот за Совет на јавни обвинители од денот на распишувањето на огласот до денот на гласањето за избор на член мора да поминат најмалку 30 дена.

  Советот на јавни обвинители кој брои вкупно 11 члена, неколку месеци работеше со член помалку, откако Зоран Сулејманов замина во пензија со наполнети 64 години старост. Пополнувањето на неговото место неколку месеци беше блокирано поради кризата со конституирањето на Собранието и изборот на собраниските комисии, конкретно на Комисијата за избори и именувања.

  Инаку, распишувањето на оглас за избор на член на Советот доаѓа во исто време со разрешувањето на досегашниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски и постапката за именување нов, што Владата најави дека ќе ја почне на 22 август.

  Советот на јавни обвинители има значајна улога во процедурата за именување на нов државен јавен обвинител, односно дава мислење за пријавените кандидати кое е обврзувачко. Во случај Советот да не даде позитивно мислење за ниту еден од пријавените кандидати, Владата не може да достави предлог за именување јавен обвинител и може да му предложи на Собранието да го повтори огласот.

  Советот, чиј претседател е Петар Аневски изминативе години беше критикуван дека ја блокира работата и дел од предметите на Специјалното јавно обвинителство. Сепак, мнозинството на членовите во јуни го поддржаа и дадоа позитивно мислење на предлогот на Владата за разрешување на Марко Зврлевски.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира