СТРАНСКИ ДРЖАВЈАНИН МЕЃУ СЕДУМТЕМИНА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 234 ПОЗИТИВНИ ОД 1.208 ТЕСТОВИ

  СТРАНСКИ ДРЖАВЈАНИН МЕЃУ СЕДУМТЕМИНА ПОЧИНАТИ ОД КОВИД-19, УШТЕ 234 ПОЗИТИВНИ ОД 1.208 ТЕСТОВИВо моментов има 8.369 активни случаи во земјава. (Фото: СДК.МК)

  Изминатите 24 часа регистрирани се нови 234 случаи на ковид-19 од 1.208 тестирања, а починаа седум лица. Починати се по двајца пациенти од Скопје од кои едниот е странски државјанин на 68 –годишна возраст кој бил хоспитализиран во Скопје, а вториот  86-годишен. Починаа и двајца пациенти од Крушево кои имале 71 година, по еден пациент од Тетово (62), Прилеп (85) и Пробиштип (71). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

  Новите случаи според градови се во : Скопје – 99, Прилеп – 26, Кавадарци – 19, Куманово – 17, Струмица – 15, Неготино – 9, Тетово и Кочани – по 7, Гостивар – 6, Штип и Велес – по 5, Охрид и Гевгелија – по 4, Струга – 3, Виница – 2, Битола, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Берово и Пробиштип – по 1.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрираше 274 оздравени пациенти.

  Направените 1.208 тестови се преку: ИЈЗ-309, ЦЈЗ Скопје-58, Авицена-0, Биотек-161, Жан Митрев (Филип Втори)-152, Систина-257, Лаор–0, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 269, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

  Досега во земјата се направени вкупно 523.726 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројката на оздравени пациенти е 91.507, на починати е 3.144, а бројот на активни случаи изнесува 8.369.

  Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 45070, активни 3719

  Куманово 5605, активни 290

  Тетово 5471, активни 292

  Прилеп 5431, активни 658

  Гостивар 3795, активни 154

  Штип 3665, активни 121

  Велес 3459, активни 257

  Битола 3441, активни 181

  Кавадарци 3405, активни 604

  Охрид 3257, активни 440

  Струмица 2728, активни 185

  Струга 2417, активни 190

  Кочани 1829, активни 74

  Кичево 1778, активни 70

  Неготино 1253, активни 217

  Гевгелија 1224, активни 186

  Свети Николе 1109, активни 23

  Крива Паланка 837, активни 83

  Ресен 813, активни 61

  Дебар 795, активни 44

  Радовиш 744, активни 25

  Делчево 745, активни 185

  Берово 643, активни 25

  Пробиштип 545, активни 24

  Виница 523, активни 25

  Валандово 368, активни 27

  Крушево 284, активни 71

  Кратово 277, активни 29

  Богданци 275, активни 46

  Демир Хисар 266, активни 15

  Македонски Брод 252, активни 7

  Демир Капија 242, активни 32

  Македонска Каменица 193, активни 3

  Пехчево 186, активни 4

  Дојран 95, активни 2

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира