УКИНАТ ПРИТВОРОТ ЗА ТАЛЕВСКИ, ДВАПАТИ НЕДЕЛНО МОРА ДА СЕ ПРИЈАВУВА ВО СУД

a:1:{s:9:"td_source";s:24:"Скопје,(МЕТА)

  УКИНАТ ПРИТВОРОТ ЗА ТАЛЕВСКИ, ДВАПАТИ НЕДЕЛНО МОРА ДА СЕ ПРИЈАВУВА ВО СУД

  Со денешното решение на Апелацискиот суд, наместо куќен притвор градоначалникот на Битола Владимир Талевски доби мерки за претпазливост, соопшти Основниот суд Скопје 1.
  Талески двапати неделно, секој работен понеделник и петок, ќе треба да се пријавува кај овластено лице во Основниот суд Битола.
  „Апелацискиот суд Скопје попладнево достави решение со кое жалбата на осомничениот В.Т., кој е дел од предметот на СЈО познат во јавноста како ’Транспортер’, се уважува, а решението на Кривичниот совет на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 се преиначува и со тоа мерката куќен притвор се укинува. Имено, против осомничениот се определува мерка на претпазливост, обврска истиот да се јавува секој работен понеделник и работен петок кај овластено службено лице во Основен суд Битола“, се вели во соопштението на Кривичниот суд.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира