УШТЕ 190 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС И 6 ПОЧИНАТИ, ВО БОЛНИЦИТЕ ИМА 616 МЕСТА

  УШТЕ 190 ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС И 6 ПОЧИНАТИ, ВО БОЛНИЦИТЕ ИМА 616 МЕСТАКовид дијагностицирани од почетокот на епидемијата се 88.938. (Фото: СДК.МК)

  Од направени 1.530 тестирања изминативе 24 регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19. Починати се шест лица на возраст од 44 до 86 години и тоа четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86), еден од Куманово (72) и еден пациент од Гостивар (64). Пациентите се починати во болнички услови.

  Новите случаи по градови се во: Скопје-71, Куманово-19, Тетово-6, Прилеп-12, Гостивар-3, Штип-6, Битола-1, Велес-6, Охрид-5, Струмица-6, Кавадарци-8, Струга-11, Кочани-1, Кичево-8, Гевгелија-4, Неготино-8, Дебар-3, Ресен-7, Делчево-2, Радовиш-1, Пробиштип-2.

  Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2.009 оздравени пациенти од: Скопје-1356, Куманово-51, Тетово -115, Прилеп -11, Гостивар-71, Штип-21, Битола-33, Велес-33, Охрид-81, Струмица-27, Кавадарци-41, Струга-33, Кочани-8, Кичево-22, Свети Николе-8, Гевгелија-10, Дебар-10, Крива Паланка-7, Ресен-14, Радовиш-2, Берово-1, Делчево-17, Виница-10, Пробиштип-2, Валандово-1, Демир Хисар-6, Македонски Брод-2, Богданци-2, Крушево-1, Македонска Каменица-11, Демир Капија-1, Дојран-1.

  Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 685 и во ковид центрите има 616 празни кревети.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88.938, бројката на оздравени пациенти е 73.601, на починати е 2.702, а бројот на активни случаи изнесува 12.635. Oд вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
  • Скопје 38573, активни 7373
  • Куманово 5015, активни 452
  • Тетово 4955, активни 466
  • Прилеп 4467, активни 301
  • Гостивар 3533, активни 332
  • Штип 3434, активни 178
  • Битола 3166, активни 257
  • Велес 2954, активни 335
  • Охрид 2651, активни 376
  • Струмица 2470, активни 383
  • Кавадарци 2388, активни 403
  • Струга 2141, активни 172
  • Кочани 1697, активни 142
  • Кичево 1662, активни 152
  • Свети Николе 1061, активни 53
  • Гевгелија 953, активни 130
  • Неготино 941, активни 177
  • Дебар 714, активни 125
  • Крива Паланка 701, активни 91
  • Ресен 708, активни 114
  • Радовиш 674, активни 76
  • Берово 564, активни 60
  • Делчево 530, активни 148
  • Виница 475, активни 43
  • Пробиштип 474, активни 30
  • Валандово 325, активни 29
  • Демир Хисар 241, активни 13
  • Македонски Брод 237, активни 15
  • Богданци 214, активни 38
  • Кратово 209, активни 17
  • Крушево 190, активни 35
  • Македонска Каменица 188, активни 46
  • Демир Капија 177, активни 39
  • Пехчево 175, активни 26
  • Дојран 81, активни 8

  Направените 1.530 теста се преку: ИЈЗ-394, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-255, Биотек-256, МАНУ -66, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Систина со PCR метода -225, лабораторија Лаор –125, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-62, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-15, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на ковид -19.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира