УШТЕ 31 ПОЧИНАТ ОД 38 ДО 85 ГОДИНИ И НОВИ 824 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 3.988 ТЕСТИРАЊА

  УШТЕ 31 ПОЧИНАТ ОД 38 ДО 85 ГОДИНИ И НОВИ 824 СЛУЧАИ НА КОВИД-19 ОД 3.988 ТЕСТИРАЊАБројот на активни случаи изнесува 20.193. (Фото: СДК.МК)

  Во последните 24 часа се регистрирани се 824 нови случаи на ковид-19 од направени 3.988 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите случаи се од: Скопје – 313, Куманово – 75, Битола – 59, Прилеп – 46, Тетово, Велес и Кавадарци – по 30, Штип и Струмица – по 29, Гостивар – 24, Охрид – 20, Кичево – 16, Свети Николе – 15, Гевгелија – 14, Делчево – 13, Богданци – 9, Неготино – 8, Струга, Кочани, Крива Паланка и Виница – по 7, Ресен и Валандово – по 6, Радовиш – 5, Берово, Пехчево и Македонска Каменица – по 4, Крушево и Кратово – по 2, Демир Хисар, Македонски Брод и Дојран – по 1.

  Во изминатите 24 часа пријавени се вкупно 31 починато лице: 12 од Скопје (50г, 52г, 61г, 62г, 63г, 64г, 64г, 68г, 74г, 75г, 77г и 79г), по 3 од Куманово (70г, 75г и 75г) и Охрид (65г, 72г и 87г), 2 од Прилеп (67г и 80г ) и по 1 починат од Битола (38г), Виница (62г), Гостивар (83г), Дебар (75г), Кавадарци (63г), Кратово (75г), Пробиштип (85г), Радовиш (79г), Ресен (67г), Свети Николе (69г) и Тетово (71г).

  Од пријавените пациенти, еден е починат во домашни услови, а другите 30 се починати во болнички услови. Меѓу пријавените се 7 пациенти кои се починати во тек на месец март.

  Направени се 3.988 тестови преку: ИЈЗ – 526, ЦЈЗ Скопје – 79, ЦЈЗ Битола – 69, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 7, лабораторија болница Козле – 0, УК Пулмологија со алергологија – 1, ГОБ 8-ми Септември – 16, Институт за микробиологија – 71, МАНУ – 129, Жан Митрев (Филип Втори) – 143, Авицена – 293, Биотек – 323, Систина – 247, лабораторија Лаор – 548, Синлаб – 132, Ремедика – 66, Плодност – 60, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.274.

  Досега во земјата се направени вкупно 688.876 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 146.733, бројката на оздравени пациенти е 122.121, на починати е 4.419, а бројот на активни случаи изнесува 20.193.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 65.174, активни 9.073
  Куманово 8.016, активни 1.280
  Прилеп 7.877, активни 999
  Тетово 6.889, активни 695
  Битола 5.706, активни 1333
  Велес 5.197, активни 772
  Гостивар 4.986, активни 484
  Кавадарци 4.977, активни 545
  Штип 4.731, активни 483
  Охрид 4.698, активни 881
  Струмица 3.774, активни 582
  Струга 2.858, активни 272
  Кочани 2.579, активни 324
  Кичево 2.338, активни 314
  Неготино 2.110, активни 258
  Гевгелија 2.108, активни 351
  Свети Николе 1.429, активни 156
  Крива Паланка 1.178, активни 102
  Ресен 1.168, активни 231
  Радовиш 1.039, активни 140
  Берово 965, активни 77
  Делчево 929, активни 100
  Дебар 904, активни 63
  Пробиштип 754, активни 60
  Виница 739, активни 122
  Валандово 633, активни 99
  Крушево 457, активни 102
  Богданци 468, активни 79
  Демир Капија 392, активни 43
  Демир Хисар 358, активни 57
  Кратово 352, активни 26
  Македонски Брод 344, активни 34
  Пехчево 250, активни 21
  Македонска Каменица 224, активни 15
  Дојран 132, активни 20

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира