УШТЕ 37 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 3.658 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ, АКТИВНИ СЕ 627 БОЛНИ

  УШТЕ 37 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 3.658 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ, АКТИВНИ СЕ 627 БОЛНИНовите позитивни се најмногу во Скопје – 15. (Фото: К. Попов)

  Нема починати од ковид-19 во последните 24 часа, а регистрирани се 37 нови случаи од 3.658 тестирања, соопшти Министерството за здравство. Новите позитивни се во Скопје – 15, Тетово – 8, Куманово – 4, Гостивар – 3, Кичево – 2, Битола, Струмица, Кочани, Радовиш и Дебар – по 1.

  Регистрирани сe 23 оздравени пациенти од: Тетово – 10, Скопје – 4, Куманово – 3, Кичево – 2, Гостивар, Штип, Струмица и Кочани – по 1.

  Направени се 3.658 тестови преку: ИЈЗ-40, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово–15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-258, Биотек-84, Систина-81, лабораторија Лаор-479, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–80, Генеа–0, Никоб лаб-654, ВФВ Медикал-65, Ели Медика-12, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.749.

  Досега во земјата се направени вкупно 989.214 тестирања на ковид-19. Вкупно ковид дијагностицирани досега се 156.543, оздравеа 150.422, починаа 5.494, а активни 627 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 15, активни 195
  Куманово 4, активни 68
  Прилеп 11
  Тетово 8, активни 175
  Битола 1, активни 26
  Велес 3
  Гостивар 3, активни 49
  Кавадарци 4
  Охрид 9
  Штип 2
  Струмица 1, активни 16
  Струга 5
  Кочани 1, активни 5
  Кичево 2, активни 15
  Гевгелија 2
  Неготино 0
  Свети Николе 3
  Ресен 0
  Крива Паланка 0
  Радовиш 1, активни 4
  Берово 3
  Делчево 1
  Дебар 1, активни 22
  Виница 0
  Пробиштип 0
  Валандово 7
  Богданци 0
  Крушево 0
  Демир Хисар 0
  Демир Капија 0
  Кратово 0
  Македонски Брод 0
  Пехчево 2
  Македонска Каменица 0
  Дојран 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира