УШТЕ 435 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 6.651 ТЕСТ, ПОЧИНАА ДЕВЕТМИНА

  УШТЕ 435 ПОЗИТИВНИ НА КОВИД-19 ОД 6.651 ТЕСТ, ПОЧИНАА ДЕВЕТМИНАВкупно дијагностицирани досега се 225.484 лица. (Фото: СДК.МК)

  Од направени 6.651 тестирање во изминативе 24 часа регистрирани се 435 нови случаи на ковид-19. Новите случаи се во Скопје – 214, Битола – 36, Охрид – 25, Прилеп – 21, Кавадарци – 17, Куманово – 16, Струмица – 12, Гевгелија и Ресен – по 11, Кичево и Неготино – по 9, Гостивар, Велес и Штип – по 7, Тетово – 6, Струга и Радовиш – по 5, Кочани – 4, Валандово, Богданци и Демир Хисар – по 3, Свети Николе, Делчево, Пробиштип и Дојран – по 1

  Регистрирани се 6 починати лица: 2 починати лица од Скопје (60г и 91г), и по едно починато лице од Кичево (76г), Битола (69г), Македонски Брод (44г) и Дебар (80г). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, пријавени се 3 починати лица, 2 од Скопје (47г и 67г) и едно лице од Кичево (87г). Од пријавените лица, 2 од нив се починати во домашни а едно лице во болнички услови.

  Регистрирани сe 534 оздравени пациенти од: Скопје – 233, Битола – 51, Прилеп – 32, Велес – 29, Кавадарци – 21, Охрид и Тетово – по 20, Гевгелија – 14, Куманово и Струмица – по 12, Кичево – 10, Демир Хисар – 9, Кочани – 8, Штип – 7, Богданци и Македонска Каменица – по 6, Неготино, Валандово и Свети Николе – по 5, Струга, Радовиш и Виница – по 4, Гостивар, Пробиштип, Крива Паланка и Крушево – по 3, Ресен – 2, Делчево, Дојран и Демир Капија – по 1.

  Направените 6.651 тестови преку: ИЈЗ-326, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-124, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–7, ЦЈЗ Куманово-176, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–153, Жан Митрев (Филип Втори)-177, Авицена-180, Биотек-351, Систина-40, лабораторија Лаор-1.062, Синлаб-158, Ремедика-9, Плодност-44, Генеа-9, Никоб лаб-625, ВФВ Медикал-166, Ели Медика-104, Ројал Медика–274, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб–61, Жан Митрев Струмица–47, Нова Лаб Дијагностика–16, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.437.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.604.163 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.484, бројот на оздравени пациенти е 212.380, на починати е 7.969, а бројот на активни случаи изнесува 5.135.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 99232, Активни 2633
  Куманово 13160, Активни 115
  Тетово 11435, Активни 62
  Прилеп 10862, Активни 349
  Битола 9367, Активни 392
  Гостивар 8090, Активни 16
  Велес 7532, Активни 118
  Кавадарци 7478, Активни 199
  Охрид 6871, Активни 262
  Штип 6772, Активни 86
  Струмица 6329, Активни 162
  Кичево 4344, Активни 73
  Кочани 4120, Активни 50
  Струга 3948, Активни 36
  Гевгелија 2970, Активни 103
  Неготино 2649, Активни 40
  Свети Николе 2157, Активни 23
  Крива Паланка 1967, Активни 38
  Ресен 1898, Активни 102
  Радовиш 1823, Активни 39
  Берово 1483, Активни 10
  Делчево 1472, Активни 32
  Дебар 1458, Активни 0
  Виница 1180, Активни 7
  Пробиштип 1144, Активни 8
  Валандово 1053, Активни 66
  Кратово 790, Активни 4
  Богданци 694, Активни 29
  Демир Хисар 649, Активни 21
  Крушево 609, Активни 11
  Македонски Брод 545, Активни 31
  Демир Капија 438, Активни 9
  Македонска Каменица 430, Активни 6
  Пехчево 359, Активни 0
  Дојран 176, Активни 3

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира