ВИКЕНДОВ 151 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ОД 2.780 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИ

  ВИКЕНДОВ 151 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД-19 ОД 2.780 ТЕСТОВИ, НЕМА ПОЧИНАТИОд вкупниот број на позитивни (151), регистрирани се 17 реинфекции.(Фото: СДК.МК)

  Од петокот до неделата регистрирани е 151 нов случај на ковид-19 од маправени се 2.780 тестови. Новите случаи се во: Скопје – 95, Битола – 18, Охрид – 8, Куманово и Штип – по 5, Прилеп и Тетово – по 3, Кичево, Свети Николе и Делчево – по 2, Кавадарци, Велес, Кочани, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Дебар и Македонски Брод – по 1. Од вкупниот број на позитивни (151), регистрирани се 17 реинфекции.

  Во текот на изминатите 3 дена (од 20.05 до 22.05.2022) и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

  Регистрирани сe 184 оздравени пациенти од: Скопје – 116, Битола – 27, Прилеп – 7, Берово – 6, Охрид – 5, Куманово, Тетово, Кавадарци и Кочани – по 3, Кичево, Гостивар и Ресен – по 2, Свети Николе, Велес, Гевгелија, Неготино и Струга – по 1.

  Направените 2.780 тестови се преку: ИЈЗ-220, ЦЈЗ Скопје-128, ЦЈЗ Битола-68, ЦЈЗ Прилеп-26, ЦЈЗ Тетово-11, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–93, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-66, Биотек-98, Систина-63, лабораторија Лаор-49, Синлаб-2, Ремедика-9, Плодност-15, Генеа-44, Никоб Лаб-213, ВФВ Медикал-32, Ели МедикаПлус-34, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–30, ЖанМитрев Струмица–4, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.454.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.046.474 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.350, бројот на оздравени пациенти е 301.545, на починатие 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 508.

  Дистрибуција по градови

  Скопје 146504, Активни 317
  Куманово 16671, Активни 16
  Битола 15606, Активни 59
  Прилеп 14201, Активни 14
  Тетово 13473, Активни 5
  Кавадарци 10677, Активни 8
  Велес 9785, Активни 3
  Гостивар 9604, Активни 4
  Охрид 8898, Активни 15
  Струмица 8072, Активни 2
  Штип 8051, Активни 15
  Кичево 5645, Активни 9
  Кочани 5089, Активни 3
  Струга 4724, Активни 1
  Гевгелија 4419, Активни 3
  Неготино 3688, Активни 2
  Ресен 2746, Активни 9
  Свети Николе 2630, Активни 4
  Радовиш 2531, Активни 1
  Крива Паланка 2415, Активни 1
  Делчево 1985, Активни 3
  Дебар 1676, Активни 2
  Берово 1676, Активни 7
  Валандово 1488, Активни 0
  Виница 1393, Активни 0
  Пробиштип 1267, Активни 0
  Богданци 1021, Активни 0
  Кратово 965, Активни 0
  Крушево 927, Активни 1
  Демир Хисар 835, Активни 1
  Македонски Брод 737, Активни 1
  Демир Капија 593, Активни 0
  Македонска Каменица 525, Активни 2
  Пехчево 486, Активни 0
  Дојран 347, Активни 0

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира