ВКУПНО 13 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС, ОД КОИ 5 ВО СЕПТЕМВРИ, УШТЕ 421 ПОЗИТИВЕН ОД 2.900 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 13 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС, ОД КОИ 5 ВО СЕПТЕМВРИ, УШТЕ 421 ПОЗИТИВЕН ОД 2.900 ТЕСТОВИAктивни се 6.602 болни. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 13 починати од ковид-19, од кои 5 во септември, и уште 421 позитивен од 2.900 тестови се регистрирани изминативе 24 часа, соопшти Министерството за здравство.

  Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица, 3 од Скопје (86г, 74г, 69г) и по едно од Кратово (88г), Велес (75г), Виница (66г), Куманово (64г) и Охрид (61г). Сите пријавени се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 06.09.2021 до 28.09.2021 година. Регистрирани се 3 починати лица од Скопје и по едно од Гевгелија и Битола, на возраст од 67 до 94 години. Од пријавените, 2 лица се починати во болнички, а 3 во домашни услови.

  Новорегистриранитепозитивни се од Скопје – 211, Куманово – 32, Штип – 26, Велес – 25, Кавадарци – 19, Кочани – 15, Прилеп – 13, Охрид – 12, Македонска Каменица – 9, Гевгелија – 7, Струмица, Кичево и Крива Паланка – по 6, Свети Николе – 5, Гостивар – 4, Битола, Радовиш, Берово, Виница и Демир Хисар – по 3, Кратово и Богданци – по 2, Тетово, Неготино, Ресен, Пробиштип, Валандово и Крушево – по 1.

  Регистрирани сe 395 оздравени пациенти од: Скопје – 220,Куманово – 31, Струмица – 20, Охрид и Тетово – по 14, Кочани – 12, Битола – 10, Штип, Велес и Кавадарци – по 9, Кратово – 7, Кичево – 6, Гевгелија и Крива Паланка – по 5, Гостивар и Пробиштип – по 4, Прилеп и Богданци – по 3, Неготино и Пехчево – по 2, Берово, Демир Хисар, Ресен, Валандово, Струга и Македонски Брод – по 1.

  Направени се 2.900 тестови преку: ИЈЗ-278, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–38, ЦЈЗ Куманово-61, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-26, УК Пулмологија со алергологија –0,ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–156,Жан Митрев (Филип Втори)-65, Авицена-135, Биотек-98, Систина-61, лабораторија Лаор-98, Синлаб-13, Ремедика-23, Плодност–16, Генеа-6, Никоб лаб-220, ВФВ Медикал-28, Ели Медика-24, Ројал Медика –4, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.362.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.333.204 тестирањана ковид-19.Вкупно ковид дијагностицирани досега се 195.963, од кои оздравени се 182.473, починати се 6.888, а активни се 6.602 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
  Скопје 85553 3308
  Куманово 11779 543
  Тетово 10891 170
  Прилеп 9183 193
  Гостивар 7985 65
  Битола 7214 190
  Велес 6465 304
  Кавадарци 6061 162
  Охрид 6053 206
  Штип 5899 212
  Струмица 5822 185
  Кичево 4029 131
  Струга 3810 60
  Кочани 3375 129
  Гевгелија 2468 63
  Неготино 2332 22
  Свети Николе 1947 95
  Радовиш 1556 60
  Ресен 1547 44
  Крива Паланка 1514 121
  Дебар 1451 22
  Берово 1217 14
  Делчево 1127 41
  Виница 1062 45
  Пробиштип 944 34
  Валандово 833 18
  Кратово 612 50
  Богданци 564 17
  Крушево 536 13
  Македонски Брод 476 11
  Демир Хисар 461 32
  Демир Капија 410 1
  Македонска Каменица 332 40
  Пехчево 315 0
  Дојран 140 1

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира