ВКУПНО 24 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС И УШТЕ 2.269 НОВОЗАРАЗЕНИ ОД 7.038 ТЕСТОВИ

  ВКУПНО 24 ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУС И УШТЕ 2.269 НОВОЗАРАЗЕНИ ОД 7.038 ТЕСТОВИАктивни се 17.218 болни, од кои 9167 во Скопје. (Фото: СДК.МК)

  Вкупно 24 починати од ковид-19 и уште 2.269 новозаразени од 7.038 тестови или над 32 отсто од тестираните, се регистрирани за 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Од вкупниот број на нови позитивни, регистрирани се 310 реинфекции.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 13 починати лица: 5 од Скопје (64г, 66г, 68г, 79г и 82г), 3 од Струмица (58г, 61г и 66г), 2 од Кавадарци (52г и 87г) и по едно од Куманово (73г), Струга (77г) и Охрид (54г). Пријавените лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој термин, пријавени се 11 починати лица од Гевгелија (4), Струмица (2), Струга (2), Кичево (2) и Богданци (1) починати во период од 03-16.01.2022. Починатите се на возраст од 47г до 87г. Од пријавените случаи 3 се починати во домашни услови и 8 се во болнички услови.

  Моментално со короновирус низ болниците во земјава лежат 439 лица или 25,1 процент повеќе во споредба со претходна недела, а од нив 251 се на кислородна поддршка (15,1% повеќе) и 26 на инвазивна/неинвазивна механичка вентилација што е четири пати повеќе во споредба со претходна седмица, се вели во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 10 до 16 јануари. Повеќе од половина од хоспитализираните, односно 57 проценти, се на кислородна поддршка.

  Новорегистрираните заразени се во Скопје – 1.169, Битола – 183, Прилеп – 165, Куманово – 88, Кавадарци – 56, Гевгелија – 48, Охрид – 44, Тетово – 43, Струмица – 35, Кочани – 34, Гостивар, Велес и Кичево – по 33, Ресен – 32, Струга – 31, Неготино – 26, Крива Планка, Радовиш и Берово – по 24, Делчево – 19, Валандово – 15, Демир Хисар – 14, Свети Николе и Кратово – по 13, Штип и Крушево – по 11, Македонски Брод – 9, Виница и Македонска Каменица – по 8, Пехчево – 7, Пробиштип, Богданци и Дојран – по 5, Демир Капија – 1.

  Регистрирани сe 1.420 оздравени пациенти од: Скопје – 790, Битола – 124, Прилеп – 86, Охрид – 76, Кавадарци – 40, Куманово – 27, Штип – 26, Струмица – 23, Гевгелија, Велес и Кичево – по 22, Ресен и Неготино – по 15, Валандово – 14, Тетово – 13, Кочани – 12, Делчево – 11, Струга – 10, Гостивар – 9, Радовиш – 8, Крива Паланка, Свети Николе, Крушево и Македонски Брод – по 7, Пробиштип – 5, Демир Хисар и Виница – по 4, Македонска Каменица и Пехчево – по 3, Берово, Богданци и Демир Капија – по 2, Дојран и Дебар – по 1.

  Направени се 7.038 тестови преку: ИЈЗ-511, ЦЈЗ Скопје-102, ЦЈЗ Битола-94, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–16, ЦЈЗ Куманово-93, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-25, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–11, Жан Митрев (Филип Втори)-179, Авицена-344, Биотек-472, Систина-127, лабораторија Лаор-158, Синлаб-63, Ремедика-26, Плодност-139, Генеа-27, Никоб Лаб-846, ВФВ Медикал-83, Ели Медика-46, Ројал Медика–25, Спектра-ММ-57, Рапид Лаб–40, Жан Митрев Струмица–28, Нова Лаб Дијагностика–13, Рамус-63, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.404.

  Досега во земјата се направени вкупно 1.717.482 тестирања на ковид-19. Вкупно дијагностицирани досега се 247.663, од кои оздравеа  222.306, почина 8.139, а  активни се 17.218 болни.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Скопје 111527, Активни 9167
  Куманово 13947, Активни 662
  Прилеп 12093, Активни 960
  Тетово 11770, Активни 283
  Битола 11312, Активни 1516
  Гостивар 8372, Активни 237
  Кавадарци 8050, Активни 426
  Велес 7926, Активни 327
  Охрид 7490, Активни 548
  Штип 7139, Активни 259
  Струмица 6727, Активни 345
  Кичево 4634, Активни 245
  Кочани 4342, Активни 178
  Струга 4156, Активни 190
  Гевгелија 3317, Активни 266
  Неготино 2858, Активни 171
  Свети Николе 2269, Активни 92
  Ресен 2118, Активни 189
  Крива Паланка 2097, Активни 112
  Радовиш 2040, Активни 195
  Делчево 1604, Активни 104
  Берово 1562, Активни 74
  Дебар 1479, Активни 16
  Виница 1229, Активни 38
  Пробиштип 1213, Активни 53
  Валандово 1212, Активни 136
  Кратово 831, Активни 41
  Крушево 772, Активни 145
  Богданци 763, Активни 59
  Демир Хисар 715, Активни 60
  Македонски Брод 599, Активни 43
  Македонска Каменица 462, Активни 30
  Демир Капија 456, Активни 18
  Пехчево 387, Активни 22
  Дојран 195, Активни 11

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира