ВЛАДИКАТА ПЕТАР БИЛ УАПСЕН ВО МЕЛБУРН ЗА КРАЖБА И ЛАЖНО СВЕДОЧЕЊЕ, ПОТВРДИ АВСТРАЛИСКАТА ПОЛИЦИЈА

a:1:{s:9:"td_source";s:26:"Мелбурн,(Мета)

  ВЛАДИКАТА ПЕТАР БИЛ УАПСЕН ВО МЕЛБУРН ЗА КРАЖБА И ЛАЖНО СВЕДОЧЕЊЕ, ПОТВРДИ АВСТРАЛИСКАТА ПОЛИЦИЈА

  Владиката Петар, надлежниот митрополит на Австралиско-новозеландската епархија, минатата недела бил уапсен и испрашан во Мелбурн во рамки на истрага за кражба и за лажно сведочење, потврди австралискатата полиција за “Мета”.

  „Полицијата во Викторија уапси и испраша 70-годишен човек од Каролајн Спрингс, во рамки на истрагата за кражба и за лажно сведочење. Тој е ослободен и се чека продолжување на истрагата“, соопшти полицијата во Викторија, одговарајќи на прашањето на „Мета“ дали владиката Петар бил уапсен и по која основа.
  Владиката Петар минатата недела демантираше дека полицијата во Мелбурн го уапсила, велејќи дека бил на сослушување по претходно добиена покана. Тој истакна дека веста за неговото апсење е лага и конструкција зад која стојат струмичкиот владика Наум и игуменот Гаврил, против кој се води црковно-­канонска судска постапка за расчинување.

  Симнете ја мобилната апликација

  ©SDK.MK Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира